Zemětřesení ve východním Středomoří si vyžádalo 64 mrtvých | E15.cz

Zemětřesení ve východním Středomoří si vyžádalo 62 mrtvých v Turecku a dva v Řecku

ČTK, luk

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Záchranáři v Turecku našli v noci ze soboty na neděli pod sutinami domů, které se zřítily při pátečním silném zemětřesení, živého sedmdesátiletého muže. V troskách přežil 34 hodin. Otřesy zasáhly především západ Turecka a řecký ostrov Samos. Počet obětí vystoupil na 64. Turecká agentura Anadolu dnes uvedla, že Turecko má 62 mrtvých. Stovky dalších osob jsou zraněny. Na řeckém Samosu zemřeli dva lidé.

Do nedělního rána v Turecku napočítali více než 800 následných otřesů. Vyprostit se podařilo 667 lidí, ale zhruba 230 se stále pohřešuje. Pátrání po nich podle agentury Anadolu pokračuje. V Turecku mají 940 zraněných, na Samosu dvě desítky.

Ohnisko zemětřesení, které mělo sílu 6,6 stupně, bylo v hloubce 16 kilometrů. Epicentrum se pak nacházelo v Egejském moři severovýchodně od ostrova Samos. Ten i pobřeží turecké provincie Izmir zasáhla slabší vlna cunami, v Turecku při ní utonula starší žena.

Po více než 30 hodinách záchranáři krátce po sobotní půlnoci vyprostili živého Ahmeta Citima, jemuž je 70 let. „Nikdy jsem nepřestal doufat,“ řekl zachráněný muž. Záchranáři se nyní soustřeďují na trosky devíti zřícených budov, v nichž se snaží najít další pohřešované.

Třetí největší turecké město Izmir, které má zhruba tři miliony obyvatel, bylo kvůli zemětřesení zasaženo povodněmi. Zřítilo se zde nejméně dvacet budov. Někteří místní rybáři jsou také pohřešovaní. „Byl to opravdu silný otřes, že vás to skoro povalilo na zem,“ řekl BBC Chris Bedford, britský učitel na penzi, který žije v Izmiru.

Turecký prezident Recep Tayyip Erdoğan řekl, že pro ty, kdo v Izmiru přišli o domov, budou postaveny nové domy. Do zasažené oblasti podle něj vláda zatím poslala 24 milionů tureckých lir, tedy asi 67 milionů korun. Další peníze budou zaslány v případě potřeby. Po odklizení sutin se podle Erdoğana začne s novou výstavbou. Do jejího dokončení bude vláda platit zasaženým nájemné a zajistí náhradní ubytování.

Zemětřesení jsou v Řecku a Turecku poměrně častým jevem. Oba státy totiž leží na takzvaných zlomových liniích.

Autor: ČTK, luk

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.