Severní Kypr zpřístupnil pobřežní město duchů | e15.cz

Severní Kypr zpřístupnil pobřežní město duchů. Letovisko Varoša pustne přes 40 let

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Severní Kypr pro veřejnost otevřel část někdejšího přímořského letoviska Varoša, které bylo opuštěné od turecké invaze v roce 1974. Krok severokyperských činitelů má podporu Turecka, jižní část Kypru však krok odsoudila, píše agentura Reuters.

„Rozhodnutí Turecka a okupačního režimu zpřístupnit část uzavřeného města... je nelegální a je jasným porušením mezinárodního práva a usnesení Rady bezpečnosti OSN,“ uvedl prezident Kypru Nikos Anastasiadis k situaci kolem „města duchů“, jež leží v severní části rozděleného Kypru.

Do Varošy, opuštěného předměstí Famagusty, policie skrz kontrolní stanoviště vpouštěla civilisty v rouškách. Před rozdělením Kypru bylo místo vyhledávanou destinací turistů i filmových celebrit. Dnes je více než stovka tamních hotelů zchátralá a vchody do nich jsou zarostlé trávou.

Kyperští Řekové museli po turecké invazi na Kypr v roce 1974 z Varošy odejít, tehdy ve městě žilo asi 40 tisíc obyvatel. Legálně jim tam dodnes podle OSN patří pozemky či byty.

Turecké ministerstvo obrany zveřejnilo snímky lidí, kteří se v malých skupinkách procházejí podél opuštěných budov u varošské písečné pláže. Jedna z fotografií zachycuje ženu s velkou tureckou vlajkou zavěšenou na zádech.

Podle zdrojů agentury Reuters je v plánu otevřít pro veřejnost 1,5 kilometru pobřeží. Domy a hotely dále ve vnitrozemí zůstanou nadále ve střežené vojenské zóně.

Severokyperská turecká republika vznikla na severu ostrova v roce 1983 poté, co Turecko v roce 1974 vyslalo na Kypr vojáky v reakci na pokus nacionalistických kyperských Řeků o převrat. V jižní části ostrova funguje mezinárodně uznávaná Kyperská republika, která je od roku 2004 členem EU.

Krok Severokyperské turecké republiky, uznávané jen Ankarou, může ohrozit obnovu nyní zablokovaných jednání mezi oběma částmi ostrova a znovu vyhrotit spory mezi Aténami a Ankarou, které se od srpna přou kvůli průzkumu těžby ve východním Středomoří. Situace se uklidnila na začátku tohoto týdne poté, co se s představiteli Řecka i Turecka setkal šéf NATO Jens Stoltenberg.

Na okraj bezpečnostní konference Globsec v Bratislavě se dnes poprvé od propuknutí sporu setkali turecký ministr zahraničí Mevlüt Çavusoglu a jeho řecký protějšek Nikos Dendias. Podle tureckých médií hovořili o „bilaterálních a regionálních tématech“.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video