Ženy v americké armádě zamíří do první linie | E15.cz

Ženy v americké armádě zamíří do první linie

ilustrační foto
ilustrační foto
• 
ZDROJ: CC BY-NC 2.0: IDF via Flickr

pav

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Už brzy padne poslední byrokratická překážka, která bránila ženám americké armády vstupovat do bojových jednotek. Ženy se budou moci objevit v první linii od 1. ledna 2016. Jejich nasazení ve speciálních jednotkách námořní pěchoty ale zůstává nejasné.

Některá omezení týkající se nasazení žen v boji zrušil v lednu 2013 nyní už bývalý ministr obrany Leon Panetta. Nyní se Američankám otevírá přístup do frontových bojových jednotek, tedy k tankistům, pěchotě i dělostřelectvu, informuje web USAToday.com.

Vstup do armády se bude v různých jednotkách lišit. Představa žen přímo v bojových jednotkách má ale také své odpůrce, kteří varují před nižší efektivitou v boji a horší disciplínou. Mezi speciálními jednotkami námořní pěchoty panuje kvůli začlenění žen do jejich operací dokonce odpor, informoval web. Jasno by mělo být do poloviny roku.

Přítomnost žen v americké armádě má svou tradici už od roku 1775. Nemalý respekt si ženy vysloužily například v druhé světové válce. Dnes ženy tvoří přibližně patnáct procent z amerických ozbrojených sil (203 tisíc vojáků).

Autor: pav

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.