Žirinovskij: Pobaltské státy a Polsko jsou určeny k záhubě | E15.cz

Žirinovskij: Pobaltské státy a Polsko jsou určeny k záhubě

Vladimir Žirinovskij
Vladimir Žirinovskij
• 
ZDROJ: Maiakinfo CC BY-SA 3.0 Wikimedia Commmons

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Ruský pravicový populista Vladimir Žirinovskij, který je znám svým vyhraněným postojem vůči Západu, pohrozil Polsku a pobaltským republikám v případě válečného konfliktu kvůli Ukrajině "vymazáním z mapy". Varšava si již kvůli těmto poznámkám předvolala ruského velvyslance v zemi.

„Pobaltské státy a Polsko jsou určeny k záhubě. Budou vymazány. Nic tam nezůstane. Představitelé těchto trpasličích států by si měli uvědomit, kým jsou,“ prohlásil Žirinovskij v pondělím v rozhovoru pro ruskou zpravodajskou stanici Rossija 24. Také řekl, že východoevropské země na rozdíl od Spojených států, které jsou daleko, riskují „naprosté zničení“.

„Je to jejich vina, neboť nemůžeme přijmout, aby letadla a střely namířené proti Rusku startovaly z jejich území. Musíme je zničit 30 minut před startem,“ řekl Žirinovskij na adresu východoevropských zemí.

Plány NATO k ničemu

Dodal, že ať jsou plány NATO a Bruselu či nařízení amerického prezidenta Baracka Obamy jakékoli, jsou prakticky k ničemu. „Všechny otázky války i míru, obecně či ty konkrétní týkající se Ukrajiny, vyřeší jediný člověk, a to hlava Ruské federace (Vladimir Putin),“ prohlásil.

V úterý si kvůli Žirinovského slovům polské ministerstvo zahraničí předvolalo ruského velvyslance Vladimira Grinina. Ministerstvo dnes potvrdilo, že se schůzka uskutečnila, podrobnosti o ní ale nesdělilo. Ministr zahraničí Radoslaw Sikorski v rozhovoru pro televizi Polsat zdůvodnil polský diplomatický protest tím, že Žirinovskij není řadovým ruským poslancem, ale místopředsedou dolní sněmovny, tedy Státní dumy. „A proto se proti jeho skandálním slovům musíme ohradit,“ řekl.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video