Životní prostředí v USA bude chránit oblíbenec ropných firem a kritik klimatických změn

Scott Pruitt, šéf Agentury pro ochranu životního prostředí (EPA)

Scott Pruitt, šéf Agentury pro ochranu životního prostředí (EPA) Zdroj: reuters

Donald Trump
Proměna. Z bývalého Trumpova protikandidáta v republikánských primárkách by se z Bena Carsona mohl stát jeho ministrem.
Donald Trump, Jeff Sessions a Donald Trump
Setkání nově zvoleného prezidenta Donalda Trumpa a Mitta Romneyeho
Setkání nově zvoleného prezidenta Donalda Trumpa a Mitta Romneyeho
11
Fotogalerie

Zvolený americký prezident Donald Trump jmenuje generálního prokurátora Oklahomy Scotta Pruitta šéfem Agentury pro ochranu životního prostředí, oznámil Trumpův tým. Pruitt v minulosti kritizoval kroky vlády Baracka Obamy v boji proti klimatickým změnám a je zastáncem zmírnění regulací EPA v oblasti těžby ropy a plynu. 

Jeho nominace podle agentury Reuters potěší ropný průmysl, ale rozhněvá ekologické aktivisty.

"EPA utratila příliš mnoho peněz daňových poplatníků na nekontrolovaných programech zaměřených proti energetickému průmyslu. To mělo za následek likvidaci milionu pracovních míst a ohrožení zemědělců, podniků a průmyslových odvětví," praví se v prohlášení, jež Trump vydal v souvislosti Pruittovou nominací.

Pruitt byl velkým odpůrcem Obamova boje proti klimatickým změnám. V roce 2011 se stal generálním prokurátorem státu, který je největším producentem ropy a zemního plynu v USA. S agenturou, kterou se chystá Pruitt vést, vedl již několik soudních sporů. Zažaloval ji kvůli opatřením, jejichž cílem bylo snížit emise skleníkových plynů a zlepšit smogovou situaci.

"Američany nebaví koukat na to, jak se z naší ekonomiky kvůli zbytečným předpisům EPA vytrácí miliardy dolarů. Mám v úmyslu agenturu vést tak, abych hájil odpovědnou ochranu životního prostředí, ale rovněž svobodu amerických firem," citoval Pruitta Trumpův tým, podle kterého je schopen učinit přítrž "přehnanému boji proti uhlí".