Kdo jsou Trumpovi klíčoví ministři? Podívejte se | E15.cz

Kdo jsou Trumpovi klíčoví ministři? Podívejte se

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Podívejte se na dosavadní nominace na klíčové posty v administrativě budoucího amerického prezidenta Donalda Trumpa. Ministři jsou řazeni abecedně. 

Ben Carson (65) - ministr bytové výstavby a rozvoje měst

Bývalý Trumpův soupeř z primárek a někdejší neurochirurg je považován za reprezentanta konzervativních, křesťansky orientovaných republikánů. Ještě nedávno prohlásil, že se k obsazení vládního postu necítí dostatečně kompetentní. Zatím první černoch v Trumpově vládě.

Betsy DeVosová (58) - ministryně školství

Miliardářka a bývalá šéfka republikánů v Michiganu je známou stoupenkyní privatizace vzdělávání. Silně se zasazovala o rozšíření programu poukázek umožňujících rodičům poslat své potomky studovat na soukromé či církevní školy, což odpovídá Trumpovým slibům. Přispěla na kampaň Trumpových soupeřů v boji o republikánskou nominaci a Trumpa svého času označila za "vetřelce", který "nereprezentuje Republikánskou stranu".

Nikky Haleyová (44) - stálá představitelka USA v OSN

Jihokarolínská guvernérka Haleyová se během volební kampaně stavěla ostře proti Trumpovi a v primárkách podporovala jeho protikandidáty Marka Rubia a Teda Cruze. Je dcerou indických přistěhovalců.

Michael Flynn (57) - poradce pro otázky národní bezpečnosti

Od roku 1981 sloužil v armádě a v letech 2012 až 2014 byl šéfem vojenské rozvědky DIA. Je zastáncem bližších vztahů s Ruskem a tvrdšího postupu USA vůči teroristické organizaci Islámský stát (IS). Patřil k blízkým poradcům Trumpa v jeho předvolební kampani a byl ostrým kritikem Baracka Obamy.

Elaine Chaová (63) - ministryně dopravy

Bývalá ministryně práce ve vládě George Bushe mladšího. Narodila se na Tchaj-wanu a stala se první členkou americké vlády asijského původu. Jejím manželem je vůdce republikánské většiny v Senátu Mitch McConnell.

John Kelly (66) - ministr vnitřní bezpečnosti

Generál námořní pěchoty působil od 70. let v armádě. Účastnil se války v Perském zálivu, působil jako asistent vrchního velitele sil NATO v Evropě a velel americkým jednotkám v západoirácké provincii Anbár. Působil též jako velitel Jižního velitelství amerických ozbrojených sil (se zodpovědností mimo jiné za oblast Guantánama). Kritizoval dosluhujícího prezidenta Obamu ohledně údajně nedostatečné ochrany hranice s Mexikem.

James Mattis (66) - ministr obrany

Generál ve výslužbě Mattis kromě jiného léta velel americkým jednotkám v Afghánistánu a Iráku. V letech 2010 až 2013 byl náčelníkem velitelství ozbrojených sil USA pro Blízký východ, Perský záliv a severní Afriku (CENTCOM). Bude prvním generálem ve výslužbě, který se stane americkým ministrem obrany od roku 1950.

Muž s přezdívkou Šílený pes nebo Válečnický mnich (je bezdětný a svobodný) vzbudil v minulosti pozornost některými kontroverzními výroky. V roce 2005 například řekl: "Přijdete do Afghánistánu, narazíte na chlapy, kteří pět let mlátili ženy kolem sebe, protože nechodily zahalené. Víte, takoví chlapi stejně nemají odvahu. Takže je zatraceně zábavné je střílet."

Linda McMahonová (68) - šéfka Agentury pro drobné podniky (SBA)

Podnikatelka a spoluzakladatelka a bývalá šéfka profesionální wrestlingové společnosti WWE. V minulosti se dvakrát neúspěšně ucházela o post senátorky za stát Connecticut.

Steven Mnuchin (53) - ministr financí

Bývalý bankéř investiční bankovní společnosti Goldman Sachs s těsnými vazbami na Wall Street se stal rovněž hollywoodským finančníkem. Investoval do filmů, mezi nimiž byly hity jako Avatar nebo Šílený Max: Zběsilá cesta. Byl finančním šéfem Trumpovy volební kampaně. Agentura Bloomberg upozornila, že Mnuchinova rodina vydělala 3,2 milionu dolarů na obchodech s odsouzeným podvodníkem Bernardem Madoffem. Mnuchin vydělal i na krachu trhu s bydlením v roce 2008.

Prohlédněte si tváře, které chce Donald Trump do své administrativy:

Mike Pompeo (52) - ředitel Ústřední zpravodajské služby (CIA)

Bývalý voják, absolvent Harvardu a West Pointu je členem republikánského konzervativního hnutí Tea Party. Od roku 2011 zasedá ve Sněmovně reprezentantů USA za stát Kansas. Proslul jako kritik mezinárodní dohody s Íránem o jeho jaderném programu.

Tom Price (62) - ministr zdravotnictví a sociální péče

Ortoped a hlasitý kritik zdravotnické reformy dosluhující hlavy státu Baracka Obamy je šéfem rozpočtového výboru Sněmovny reprezentantů. Obamův program chce nahradit změnou legislativy a systémem daňových výhod a spořících účtů pojištěnce. Vystupuje proti potratům a jeho nominace vzbudila tvrdou kritiku ze strany demokratů.

Scott Pruitt (48) - šéf Agentury pro ochranu životního prostředí (EPA)

Oklahomský ministr spravedlnosti a bývalý člen oklahomského senátu kritizoval kroky administrativy Baracka Obamy v boji proti klimatickým změnám. Je zastáncem zmírnění regulací agentury EPA v oblasti těžby ropy a plynu. Ve funkci oklahomského ministra spravedlnosti vystupoval proti legalizaci marihuany.

Wilbur Ross (79) - ministr obchodu

Miliardář a uznávaný investor se zaměřoval na podniky v potížích. Pomohl formovat názory Trupova volebního týmu na obchodní politiku, podle kterých dohoda o severoamerické zóně volného obchodu s Kanadou a Mexikem (NAFTA) a vstup Číny do Světové obchodní organizace (WTO) způsobily masivní ztráty pracovních míst v továrnách v USA.

Jeff Sessions (69) - ministr spravedlnosti

Vystudovaný právník a alabamský senátor v minulosti zastával post alabamského ministra spravedlnosti. Je považován za jednoho z nejkonzervativnějších senátorů. Server Politico ho před časem označil za ikonu republikánského konzervativního hnutí Tea Party. S Trumpem, kterého v primárkách výrazně podporoval, sdílí názor na stavbu zdi na hranicích s Mexikem, aby se zabránilo migrantům v živelném vstupu do USA. Trump jej při ohlášení svého výběru označil za "právní mozek světové třídy", který obdivují právní odborníci.

Trumpův vítězný projev - české titulky

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video