Akcie Slovak Telekomu vstoupí také na pražskou burzu | E15.cz

Akcie Slovak Telekomu vstoupí také na pražskou burzu

Burza Praha
Burza Praha
• 
ZDROJ: euro

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Burza cenných papírů Praha (BCPP) zahájí 12. května obchodování s novou emisí společnosti Slovak Telekom. Akcie, které prodává slovenský stát, současně vstoupí na parkety v Praze, Londýně a Bratislavě. Slovensko očekává výnos až miliardu eur.

Akcie Slovak Telekomu prodává slovenská vláda prostřednictvím Fondu národního majetku. V rámci privatizace 49procentního podílu státu, který reprezentuje celkem 42 341 537 kusů akcií, je až desetiprocentní podíl určen k nabídce drobným investorům z České a Slovenské republiky. Prodej tohoto podílu na území ČR zajišťují Česká spořitelna a společnost Wood and Company.

Emise se bude obchodovat pod zkráceným názvem STX. Podporu likvidity předběžně přislíbily zajišťovat Česká spořitelna, Wood and Company Financial Services, BH Securities, Equilor ZRt, J&T Banka a Patria Finance. Cena za akcii bude oznámena bezprostředně po jejím stanovení v rámci úpisu.

Na pražské burze budou akcie obchodovány na trhu Free Market v českých korunách. Pokud emise splní všechny podmínky pro zařazení do báze indexu PX, počítá burza s tímto krokem v rámci nejbližší možné aktualizace báze indexu, která bude platná od 22. června 2015.

Miliardový výnos
Slovensko očekává z prodeje 49 procent akcií telekomunikačního operátora Slovak Telekom (ST) výnos zhruba 750 milionů až miliardu eur (20,5 až 27,4 miliardy korun). Vyplývá to z podmínek veřejné nabídky, při které mohou investoři ode dneška projevit zájem o akcie předního slovenského telekomunikačního operátora. Kontrolní podíl v ST drží německý Deutsche Telekom.

„Nejde o růstový příběh, ale saturovanou společnost defenzivního charakteru, která může sloužit jako doplněk diverzifikovaného portfolia. Společnost může těžit ze stabilního zázemí majoritního akcionáře. Přestože jde o souhru náhod, díky načasování může zájem domácích investorů zvýšit aktuálně dění kolem domácího operátora O2, jehož akcie řada investorů prodává, řekl analytik Fio banky David Brzek.

„Slovenský Telekom je přesně ten typ duálního listingu, který pro nás a naše investory dává smysl. Je zajištěna distribuce emise na lokální úrovni a likvidita bude podporována tvůrci trhu. Pokud vše půjde tak jak předpokládáme, bude emise zařazena do indexu PX, což bude dalším impulzem pro posílení likvidity. Na základě dosud známých informací o cenovém rozpětí emise a její velikosti, předpokládáme její zařazení do indexu PX s váhou mezi šesti až devíti procenty,“ uvedl ředitel BCPP Petr Koblic.

Nový titul na trhu je podle Brzka obecně přínosem. Tržní kapitalizací se bude řadit k větším společnostem, ale díky charakteru nelze očekávat, že by šlo o výrazné navýšení likvidity na celém domácím trhu. Přístup burzy, jakým chce titul na trh uvést, je jednoznačně chvályhodný, podotkl.

Free market pro akcie na dvou burzách

Free Market je nový trh, který BCPP připravila právě pro případné akcie kotované na dvou burzách ze zemí OECD. „Na trhu budou obchodovány od 12. května akcie Slovak Telekomu a počítáme rovněž s převodem akcií společnosti Stock Spirits na tento trh. Případné další duální listingy, které by dávaly z hlediska našich investorů smysl, a které by měly podporu našich členů zejména z pohledu likvidity, nejsou v tomto roce vyloučeny,“ upozornil mluvčí burzy Jiří Kovařík.

Slovensko očekává z prodeje 49 procent akcií Slovak Telekomu výnos 20,5 až 27,4 miliardy korun, vyplývá z podmínek veřejné nabídky, při které mohou investoři ode dneška projevit zájem o akcie slovenského telekomunikačního operátora. Kontrolní podíl ve firmě drží německý Deutsche Telekom.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah