Americký dolar posiluje, ke koši měn stoupl nejvýše za osm měsíců | E15.cz

Americký dolar posiluje, ke koši měn stoupl nejvýše za osm měsíců

ilustrační foto
ilustrační foto
• 
ZDROJ: CC BY-SA 2.0: 401(K) 2012 via Flickr

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Americký dolar dnes posiluje a ke koši předních světových měn stoupl nejvýše za osm měsíců. Mohou za to spekulace, že by švýcarská centrální banka mohla následovat Evropskou centrální banku (ECB) a dále snížit depozitní sazby.

Kolem půl šesté středoevropského času euro oslabilo o 0,1 procenta na 1,0594 amerického dolaru, mírně však stouplo o 0,05 procenta na 130,16 japonského jenu. Dolar vůči jenu posílil o 0,2 procenta na 122,86 jenu. Ke koši šesti předních světových měn dolar stoupl až na 100,2 bodu, a přiblížil se tak svému ročnímu maximu 100,39 bodu.

Euro je pod tlakem celý týden v očekávání, že ECB dále uvolní svoji měnovou politiku, aby podpořila ekonomiku eurozóny. Na rozdíl od eurozóny a Švýcarska se mají Spojené státy vydat opačným směrem. Většina analytiků očekává, že centrální banka USA (Fed) naopak příští měsíc zvýší úrokové sazby. Uskutečnit by se tak mělo dva týdny poté, co by ECB měla přijít s dalším uvolněním měnové politiky.

Obchodníci spekulují, že švýcarská centrální banka podnikne příští týden více akcí, aby zabránila růstu franku k euru. Podle některých možná banka již dnes intervenovala na trhu, napsala agentura Reuters.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah