Analytici: Koruna bude příští rok rozkolísaná, nakonec ale posílí | E15.cz

Analytici: Koruna bude příští rok rozkolísaná, nakonec ale posílí

Koruna
Koruna
• 

ČTK, vrb

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Česká měna by měla příští rok podle odhadů analytiků posílit a na konci roku 2012 se obchodovat pod hranicí 25 korun za euro. V prvních měsících příštího roku ale ekonomové ještě očekávají v souvislosti s dluhovou krizí eurozóny oslabování koruny. Zároveň upozorňují na to, že kurz bude příští rok rozkolísanější než letos. V současnosti se koruna obchoduje kolem 25,80 Kč/EUR.

Letošní rok tuzemská měna zahájila mírně nad 25 korunami za euro. Následně v průběhu roku posílila až pod 24 Kč/EUR a o koruně se začalo mluvit jako o velmi bezpečné měně srovnatelné se švýcarským frankem. V souvislosti s dluhovou krizí eurozóny koruna ovšem na podzim oslabila až nad 26 korun za euro.

„Pokračující nervozita na světových trzích a dopady evropské dluhové krize do české reálné ekonomiky mohou ještě přinést další oslabení koruny. To by ale nemělo být tak výrazné jako v roce 2009, kdy oslabila téměř ke třiceti korunám za euro,“ uvedl analytik společnosti Citfin Jiří Šimek.

Koruna podle něj zřejmě ještě oslabí nad 26 Kč/EUR. Během roku by se ale kurz měl stabilizovat a s koncem roku se vrátit pod 25 korun za euro. „Dá se také očekávat, že během příštího roku bude koruna rozkolísanější, než tomu bylo zejména v první polovině letošního roku,“ dodal.

Vývoj kurzu koruny vůči euru za poslední rok

Graf 27. 12. 2011. Autor: vrba@mf.cz

Brožka: Ukazatele české ekonomiky jsou relativně příznivé

„Vývoj dluhové krize v eurozóně bude zřejmě hlavním faktorem pohybujícím českou korunou v příštím roce. Vzhledem k tomu, že řešení i těch nejvíce urgentních evropských problémů zřejmě potrvá v lepším případě několik měsíců, nepočítáme na první čtvrtletí roku 2012 téměř s žádným posílením české koruny,“ uvedl i analytik Raiffeisenbank Michal Brožka.

Hlavní ukazatele české ekonomiky ovšem podle něj zůstávají relativně příznivé. „V průběhu roku proto i nadále počítáme s návratem koruny k posilování. Koncem roku 2012 v našem hlavním scénáři bude česká koruna atakovat hladinu 24 Kč/EUR,“ odhadl.

Vlk: Záležet bude na vývoji rizikových prémií

I podle analytika Patria Finance Tomáše Vlka je současná úroveň kurzu koruny slabší, než by odpovídalo stavu ekonomiky. „Rozdíl činí zhruba čtyři procenta a je dán především nárůstem rizikových prémií v souvislosti s vývojem na hlavních trzích. Znamená to, že kondice české ekonomiky relativně k eurozóně dává koruně potenciál dosáhnout na silnější kurz. Pro tento scénář je ale nutný pokles rizikových prémií,“ uvedl.

Koruna by se tak podle Vlka koncem příštího roku měla dostat na 25,10 Kč/EUR. V případě, že se eurozóně podaří stabilizovat situaci ohledně veřejných dluhů, by ale rizikové prémie klesly rychleji a kurz koruny by podle Vlka mohl posílit na 24 až 24,50 Kč/EUR.

Postupné zlepšení v průběhu roku, ovšem ne v nejbližších měsících, očekává i analytik Komerční banky Miroslav Frayer. „Na konci roku 2012 předpokládáme úroveň kurzu na 24,40 Kč/EUR.

ČNB nabízí dva scénáře, v obou má koruna posilovat

Centrální banka podle základního scénáře své listopadové prognózy očekává posílení měny na 23,10 Kč/EUR a v roce 2013 na 22,50 koruny za euro. V případě vyplnění alternativního scénáře ČNB by se ovšem kurz koruny pohyboval příští rok kolem 24,20 Kč/EUR a v roce 2013 na 23,90 koruny za euro. Alternativní scénář počítá se zpomalením růstu eurozóny téměř k nule a s pomalejším posilování kurzu koruny.

Autor: ČTK, vrb

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah