Avast stáhl dolů celou pražskou burzu, horší pád zaznamenal jen Hongkong | E15.cz

KoronaHelpdesk E15

Jak ekonomicky přežít koronavir

Více k tématu

Avast stáhl dolů celou pražskou burzu, horší pád zaznamenal jen Hongkong

Vladan Gallistl

Vladan Gallistl

Razantní propad cen akcií antivirové společnosti Avast se nepříznivě promítl na celé pražské burze. Její propad v uplynulém týdnu patřil mezi největší na celém světě.

Skandál ohledně prodeje dat o uživatelích stáhl dolů nejen akcie antivirového kolosu Avast, ale i celou burzu. „Domácí index PX pod tíhou pádu akcií Avast zakončil týden na 1073 bodech, což představuje týdenní pokles o 6,2 procenta,“ uvádí Milan Vaníček, hlavní analytik J&T Banky. Pražská burza tak dosáhla nejhoršího výsledku ze všech světových burz s výjimkou Hongkongu.

Samotný Avast odepsal za týden 22 procent své hodnoty. Nicméně ztrácely i další tituly. „Výprodej byl vidět i na Komerční bance a ČEZ,“ dodává makléř Patria Finance Jakub Brukner.

Avast po kritice nakládání s osobními daty ruší kontroverzní divizi. Akcie prudce padají

Nicméně vzhledem k váze Avastu v celém indexu PX ve výši 14,42 procenta a jeho velkému pádu šla dolů celá pražská burza. Avast mána  index vyšší vliv než například Moneta Money Bank či Vienna Insurance Group. Největšími emisemi v indexu jsou bankovní skupina Erste a polostátní energetický kolos ČEZ.

Pražská burza je tak závislá na pár titulech, což společně s propadem objemu obchodů v posledních letech ukazuje na její křehkost. V minulém roce se uskutečnily podle dat pražské burzy v Praze obchody s akciemi v objemu 108,8 miliardy korun, přičemž před deseti lety byl tento objem 463,9 miliardy. „Pražská burza potřebuje víc IPO (primární emise akcií, pozn. red.) a zajímavých titulů,“ zdůrazňuje Aleš Prandstetter, investiční stratég společnosti Fichtner.

Akcie Avastu padají. Firma prodávala data uživatelů, inkasovala miliony dolarů

 

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!