Bakalovy byty nakonec na burzu nezamíří | E15.cz

Bakalovy byty nakonec na burzu nezamíří

Zdeněk Bakala při vstupu NWR na pražskou burzu
Zdeněk Bakala při vstupu NWR na pražskou burzu
• 
ZDROJ: Mlada fronta E15

ČTK, bru

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Realitní společnost Domus, na níž měly přejít bývalé byty OKD, odvolala plán vstupu na burzu. Podle agentury Reuters se firma odvolává na podmínky na trhu. Výnos z IPO měl činit až 250 milionů eur, tedy bezmála sedm miliard korun.

Firma sídlící v Nizozemsku je součástí skupiny BXR, v níž má zhruba poloviční podíl podnikatel Zdeněk Bakala. Svůj vstup na burzu v Amsterodamu oznámila na začátku dubna, akcie chtěla nabízet v cenovém rozmezí 16,50 až 20,50 eur. Podle plánu se měla ještě před vstupem firmy Domus na burzu stát její součástí skupina RPG Property, která je akcionářem společnosti RPG Byty.

Domus v dnešním prohlášení uvedla, že bude nadále zvažovat své možnosti. Ty zahrnují i opětovnou možnost primární veřejné nabídky akcií, ale pouze pokud se podmínky na trhu zlepší.

Manažerem vstupu Domusu na burzu měla být americká banka JPMorgan, která řídila i vstup NWR na akciové trhy v roce 2008. Podle RPG Byty činila hrubá hodnota aktiv firmy ke konci loňského roku kolem 894 milionů eur (24,5 miliardy korun), společnost dosáhla loni zisku EBITDA 57 milionů eur (přes 1,5 miliardy korun), na pronájmu bytů pak RPG v loňském roce utržilo bezmála 78 milionů eur (2,2 miliardy korun).

Nájemníci změnu vítají

Případný vstup Domus na burzu mohl vyvolávat obavy mezi nájemníky bývalých hornických bytů. Ti v rámci dřívější privatizační smlouvy dostali přislíbeno, že budou mít možnost odkoupení bytů za netržních podmínek, což se zatím nestalo. Obchodování na burze by tyto šance značně snížilo.

„Je to velmi zajímavé. Vítáme to. Usilovali jsme o to. Upozorňovali jsme na vysoká rizika. Obraceli jsme se i na ministerstvo financí, aby prověřilo, zda budou řádně ošetřeny podmínky privatizační smlouvy. Hrozilo jejich porušení,“ řekl předseda občanského sdružení BYTYOKD.CZ Roman Macháček. RPG Byty v dubnu uvedla, že vstup Domusu na burzu nebude mít na správce bytů žádný vliv.

RPG Byty je největším soukromým poskytovatelem nájemného bydlení v České republice. V Moravskoslezském kraji spravuje zhruba 44 tisíc bývalých bytů těžební společnosti OKD. Prostřednictvím RPG Byty vlastní tyto byty skupina BXR. Bakala minulý měsíc oznámil, že skupinu BXR opouští. Podíl v RPG Byty si ale ponechá.

Autor: ČTK, bru

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah