Beznaděj i černý humor. Investoři se s propadem v Číně vyrovnávají porůznu | e15.cz

Beznaděj i černý humor. Investoři se s propadem v Číně vyrovnávají porůznu

Pád čínských akciových trhů
Pád čínských akciových trhů
• 
ZDROJ: ctk/ap

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Jako na houpačce se dnes mohli opět cítit čínští investoři. Index šanghajské burzy Shanghai Composite se po pondělním propadu o více než osm procent snížil o dalších sedm procent. Od vrcholu z letošního června je tak vzdálen strašlivých 42 procent. Místní investoři, mnozí z nich stále v šoku z propadu, který začal v červnu, v čínských sociálních médiích zveřejňovali reakce, ve kterých se mísilo zoufalství, černý humor i nedůvěra vůči vládě, napsal zpravodajský server CNN.

„Akcie, které jsem koupil, se tak drasticky propadly,“ napsal jistý uživatel čínské sociální sítě Weibo. „V předchozí seanci jsem vydělal 200 tisíc jüanů (735 tisíc korun). Protože jsem byl chamtivý, chtěl jsem vydělat víc, jako had, co se snaží pozřít slona. Sledoval jsem, jak moje peníze mizí, všechno, co jsem vydělal, a část počáteční investice. Krvácí mi srdce! Jediné štěstí je, že většinu počátečních prostředků jsem včas dokázal vzít zpět,“ napsal také.

„Čínský akciový trh se za dva měsíce propadl o 37 procent, vzalo mi to úspory za více než deset let… to je čínská specialita,“ cituje CNN dalšího z investorů.

Investoři bez střední školy

Některými z největších obětí propadu na burze jsou obyčejní Číňané. Výsledky rozsáhlého průzkumu domácností v Číně z konce loňského roku ukázaly, že dvě třetiny nových investorů na čínském akciovém trhu nedokončily střední školu.

„Čínský trh není dospělý. Na tuhle vlnu naskakovali obyčejní Číňané s penězi, které těžce vydřeli. Hlavně se nestrkejte ve frontě na střechu (abyste z ní pak skočili),“ napsal jiný uživatel Weibo.

Objevila se i o něco poetičtější přirovnání: „Akciový trh je nyní jako špatný přítel. Pokaždé uvěříte, když slibuje, že už bude hodný, pak vás ale vždycky zklame, když překoná další nový rekord a zraní vás.“

Velký čínský sen

Mnoho jiných pak naříkalo nad zásahy vlády, které trhu poskytují umělou oporu. V jádru krize na akciovém trhu totiž stojí investoři, kteří nepřestávají sypat peníze do čínských akcií, i když reálný hospodářský růst a firemní zisky jsou slabé, což by se nestalo, kdyby ceny akcií dokázaly odrážet skutečnou hodnotu firem.

„Jaký velký čínský sen! Bublina na akciovém trhu by měla už jen prasknout,“ napsal na Weibo jeden z uživatelů této sítě. „Můj otec se minulý měsíc vrátil do Ťiang-jangu, svého rodného města (v centrální provincii S'-čchuan). Příbuzní líčili, že zde hodně podniků v posledních dvou letech skončilo, a dokonce ani velká továrna nedokázala získat dost zakázek, aby mohla dál fungovat. Ve srovnání s rokem 2011, kdy tam byl na návštěvě, je to jako den a noc,“ uvedl také.

Vladan Gallistl: Čínská vláda odpálila globální bombu

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah