Budoucnost firmy Groupon je dál nahnutá. Její český generální ředitel Šenkypl však věří v obrat

Groupon čelí vážným finančním problémům.

Groupon čelí vážným finančním problémům. Zdroj: profimedia.cz

Hospodaření americké e-commerce společnosti Groupon, v níž je největším akcionářem česká investiční skupina Pale Fire Capital, bylo v prvních třech měsících opět hluboce ztrátové. A firma ve čtvrtletní zprávě opět investory upozornila, že její budoucnost je velmi nejistá. Kurz akcií po zveřejnění čísel klesl až o pět procent.

„Pokračující odliv hotovosti a provozní ztráty mohou znamenat, že v příštích dvanácti měsících nemusíme být schopní dostát našim závazkům,“ uvedla společnost a zopakovala formulaci z březnové výroční zprávy, že jsou namístě „značné pochybnosti o schopnosti firmy pokračovat v činnosti“.

Ztráta firmy Groupon, kterou od konce března řídí jeden z partnerů Pale Fire Dušan Šenkypl, dosáhla za období od začátku ledna do konce března 29 milionů dolarů. Ve stejném období minulého roku to bylo téměř 35 milionů dolarů. Tržby se meziročně propadly ze 153 milionů na necelých 122 milionů, tedy o přibližně 20 procent.

Společně s tím firmě ubylo i hotovosti na účtech. Ke konci března měl Groupon k dispozici 167 milionů dolarů. Ještě na konci minulého roku to přitom bylo 281 milionů. Vlastní jmění se kvůli ztrátovému hospodaření dostalo do záporných čísel.

„Přestože výsledky za první čtvrtletí naznačují, že náš podnik čelí vážným problémům, přijal jsem roli prozatímního CEO firmy, protože věřím v poslání Grouponu a věřím, že náš plán transformace firmy bude vítězný a pomůže nám k budoucímu růstu,“ uvedl v tiskové zprávě generální ředitel Šenkypl.

Fond Pale Fire Capital SICAV, který spravuje kapitál podnikatelů Jana Barty a Dušana Šenkypla, drží v Grouponu 22procentní podíl. Hodnota vlastněných akcií činila k závěru středečního obchodování na burze Nasdaq zhruba 26,67 milionu dolarů, tedy v přepočtu 570 milionů korun. Přitom za nákup akcií utratili čeští investoři přibližně 2,8 miliardy korun – průměrná nákupní cena se blíží 19 dolarům.

Středeční závěrečný kurz byl 3,97 dolaru, za posledních dvanáct měsíců spadl o téměř 70 procent. Za zmínku stojí, že investice Pale Fire inspirovala k nákupu akcií Grouponu i řadu dalších českých investorů, zejména retailových. 

Firma Groupon v současnosti prochází restrukturalizací – v posledních měsících se mimo jiné razantně snižovaly provozní náklady, a to i za cenu velkého propouštění. Do vedení firmy zamířil v březnu Dušan Šenkypl, následně v dubnu se funkce finančního ředitele ujal další Čech Jiří Ponrt. Členem představenstva je Jan Barta, další z vlastníků Pale Fire. Za pomoci dalších Čechů chtějí přeměnit Groupon z čistě slevového portálu na firmu nabízející zážitky a lokální služby.

Za celý loňský rok dosáhla ztráta portálu Groupon, kterým se v minulosti inspiroval český Slevomat, 234 milionů dolarů, zhruba 5,28 miliardy korun. Firma ještě v roce 2021 dosáhla zisku téměř 119 milionů dolarů. Výrazně se přitom propadly tržby, a to z 967 milionů na 599 milionů dolarů. Cash flow bylo záporné, když hotovost firmy klesla během loňských dvanácti měsíců o 172 milionů dolarů.

VIDEO: Mafie, tíseň a rozlícení úředníci na bagrech. Kupci přímořských apartmánů se chytají do pastí 

Video placeholde
Z(a)tracená čísla: Mafie, tíseň a rozlícení úředníci na bagrech. Kupci přímořských apartmánů se chytají do pastí • Videohub