Čínské akcie opět klesají. Investoři se bojí dopadů opatření

Burza Shenzhen

Burza Shenzhen Zdroj: Profimedia.cz

NewYorská burza
2
Fotogalerie

Čínské akcie v obavách z dopadů vládních regulací a z nárůstu onemocnění covidem-19 znovu klesly a jejich hlavní index CSI 300 uzavřel nejníže za osm měsíců. Indikátor, který zahrnuje největší firmy na burzách v Šanghaji a Šen-čenu, dnes odepsal 3,53 procenta na 4751,31 bodu. Je tak nejníže od listopadu. Navázal přitom na pondělní vývoj, kdy klesl o 3,2 procenta.

Ztráty zaznamenaly finanční a spotřebitelský sektor i firmy podnikající v nemovitostech. Index šanghajské burzy Shanghai Composite odepsal prvotní zisky a skončil se ztrátou 2,49 procenta na 3381,18 bodu. Je tak nejníže od 25. března.

Pondělní pokles způsobily obavy investorů z dopadů regulačních opatření ve vzdělávacím a technologickém sektoru. Úřady o víkendu rozhodly, že firmy nabízející doučování školních předmětů budou smět být pouze neziskové. Peking se tak snaží snížit finanční tlak na rodiny, který přispívá k nízké porodnosti.

V poklesu dnes pokračovaly akcie společnosti New Oriental Education & Technology Group, která nabízí doučování a přípravu na testy. Na burze v Hongkongu ztratily dalších 8,6 procenta. Za poslední tři dny pak odepsaly více než 70 procent hodnoty. Dílčí index vzdělávacích společností CSI ztratil přes pět procent.

"Přísný zákrok Pekingu v technologickém a vzdělávacím sektoru vyvolal přecenění významných regulačních rizik u investic do čínských soukromých společností,“ uvedl analytik Kchen Čche z Mizuho Bank. "Zahraniční investoři budou proto požadovat výraznější slevu z těchto čínských investic, nebo dokonce sníží expozici vůči čínským společnostem,“ dodal.

Podle analytika Č'-wej Čanga z firmy Pinpoint Asset Management ale investoři zatím nemají obavy z oslabení ekonomiky. "Zdá se, že korekce trhu odráží obavy některých investorů ohledně postoje vládní politiky ke kapitálovému trhu. Nemyslíme si, že investory v této fázi znepokojuje ekonomika,“ napsal v e-mailu agentuře Reuters.

Video placeholde
Jak zbohatnout v roce 2021? • Videohub