Čínský jaderný obr plánuje největší IPO od roku 2011 | E15.cz

Čínský jaderný obr plánuje největší IPO od roku 2011

Kontrolní místnost čínské jaderné elektrárny Čchin-šan
Kontrolní místnost čínské jaderné elektrárny Čchin-šan
• 
ZDROJ: Petr Pavlicek/IAEA, Wikimedia Commons (CC BY-SA 2.0)

ČTK, pav

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Čínská společnost China National Nuclear Power Co. Ltd. (CNNPC), která je divizí jednoho ze dvou státních stavitelů jaderných reaktorů, plánuje primární nabídku akcií na burze v Šanghaji, která má být největší nabídkou akcií v zemi za téměř čtyři roky. Firma chce z prodeje akcií získat 13,19 miliardy jüanů (53,2 miliardy korun), napsala agentura Reuters.

Podle prohlášení pro šanghajskou akciovou burzu chce firma nabídnou na burze 3,891 miliardy akcií za cenu 3,39 jüanu za kus. Upisování akcií investorům má začít v úterý.

CNNPC je největší z 23 firem, které chtějí odstartovat primární nabídku akcií tento týden. Nabídka CNNPC má být největší nabídkou od září 2011, kdy vstoupila na burzu Power Construction Corp.

CNNPC je divizí China National Nuclear Corp. (CNNC), která investuje, staví a provozuje jaderné elektrárny v zemi. Celkem má 12 dceřiných společností v různých regionech.

Jádro má v Číně zelenou

Čína má v plánu do konce roku 2020 zvýšit kapacitu výroby elektřiny z jádra na 58 gigawattů ze současných 21 miliard GW, což bude vyžadovat obrovské investice. Čínský svaz pro jadernou energii odhaduje, že v příštích pěti letech bude potřeba kvůli splnění tohoto cíle investovat každoročně zhruba 100 miliard jüanů.

Společnost China General Nuclear Power Corp., která je hlavním konkurentem CNNC, uskutečnila loni v Hongkongu primární nabídku své dceřiné společnosti CGN Power. Z nabídky firma získala 3,2 miliardy dolarů (80,1 miliardy korun).

Autor: ČTK, pav

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.