Dravý Hongkong převezme britskou komoditní burzu LME

LME,  London Metal Exchange

LME, London Metal Exchange Zdroj: profimedia.cz

Obchod s komoditami se stále víc přesunuje do Číny. Provozovatel akciové burzy v Hongkongu převezme za 1,39 miliardy liber (asi 44 miliard korun) Londýnskou burzu kovů (LME). Končí tak nezávislost britského komoditního trhu, který je starý 135 let. Zájem o LME mělo více burz, včetně americké InterContinental Exchange. Transakce podtrhuje významný přesun obchodu a výroby do Číny.

Hong Kong Exchanges and Clearing Ltd (HKEX), jak zní celý název podniku, nabízí za jednu akcii londýnské burzy 107,60 liber. Firma už dříve oznámila, že má zájem expandovat na trh komodit, aby využila vysoké poptávky v Číně. Pro obchodníky na LME bude její připojení k největší asijské burze znamenat, že budou blíž největšímu trhu s kovy na světě, což je Čína.

„LME nefunguje zcela efektivně. Hongkongská burza dohromady se zrychlením pohybu čínského kapitálu má dobré předpoklady k tomu se těmto neefektivnostem postavit a změnit je v zisky,“ komentoval transakci pro Reuters bankéř Li z JPMorgan China.

Převzetí LME znamená zásadní posun v dosavadní strategii, v jejímž rámci se HKEX věnovala jen obchodům s akciemi. Tento segment však roste velmi pomalu.

HKEX chce akvizici LME částečně financovat vlastními zdroji. Využít ale hodlá i bankovních úvěrů, a to minimálně ve výši 1,1 miliardy liber. Záměr převzít LME ještě musí schválit akcionáři.