Evropské burzy zažily černý týden, akcie se propadly nejvíce za poslední dva roky | E15.cz

KoronaHelpdesk E15

Jak ekonomicky přežít koronavir

Více k tématu

Evropské burzy zažily černý týden, akcie se propadly nejvíce za poslední dva roky

Evropské burzy zažily černý týden, akcie se propadly nejvíce za poslední dva roky
burza (ilustrační)
• 
ZDROJ: Profimedia

ČTK

Evropské akciové trhy zažily nejhorší týden za poslední dva roky a zakončily ho na šestiměsíčním minimu. Mezi investory panují obavy, že růst inflace urychlí zpřísňování měnové politiky. Panevropský index STOXX 600 dnes odepsal 1,45 procenta na 368,61 bodu. Za celý týden tak ztratil zhruba pět procent.

"Pro světové akciové trhy to byl určitě chaotický obchodní týden, provázený obavami z rostoucích inflačních tlaků a z vyšších úrokových sazeb," uvedl analytik Lukman Otunuga ze společnosti FXTM.

Investoři se obávají, že přísnější měnová politika by mohla mít negativní dopad na ceny akcií, které dlouho těžily z uvolněných finančních podmínek.

Index londýnské burzy FTSE 100 odepsal 1,09 procenta na 7092,43 bodu, zatímco hlavní index burzy ve Frankfurtu DAX klesl o 1,25 procenta na 12.107,48 bodu. Burza v Paříži podle indexu CAC 40 klesla o 1,41 procenta a uzavřela na 5079,21 bodu.

Pražská burza se brání, s Moskvou a Milánem odolává globálnímu výprodeji

Zpráva z minulého pátku o překvapivě příznivém vývoji amerického trhu práce vyvolala obavy, že inflace i úrokové sazby ve Spojených státech se budou zvyšovat rychleji, než se předpokládalo. Britská centrální banka navíc tento týden avizovala, že zřejmě bude muset úroky zvýšit dříve a ve větším rozsahu, než předpověděla na minulém jednání v listopadu.

V poklesu dnes pokračují rovněž akcie ve Spojených státech. Index S&P 500 kolem 19:00 SEČ odepisoval 1,25 procenta. Od začátku týdne tak ztrácel 7,7 procenta, takže je na cestě k nejhoršímu týdennímu výkonu od vrcholu finanční krize v roce 2008.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!