Fúze Deutsche Börse a NYSE Euronext kvůli Bruselu možná neprojde | E15.cz

Fúze Deutsche Börse a NYSE Euronext kvůli Bruselu možná neprojde

NYSE Euronext
NYSE Euronext
• 

vrb, ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Evropská komise se obává, že by transatlantická burzovní fúze mezi německou Deutsche Börse a americko-evropským operátorem NYSE Euronext mohla narušit hospodářskou soutěž v sektoru. Úředníci evropského antimonopolního odboru ji proto doporučili zablokovat. Aby se plán na vznik největší burzovní skupiny světa realizoval, budou muset zástupci burz ještě horečně vyjednávat, upozornily Financial Times.

Podle Bruselu hrozí, že spojená skupina by získala dominanci na trhu derivátů, tedy opcí a termínových kontraktů. Komisař pro hospodářskou soutěž Joaquín Almunia podle listu oběma stranám řekl, že plánuje jejich návrh na spojení zablokovat, pokud nebudou ochotny prodat jeden ze svých derivátových trhů, to ale šéfové obou společností odmítají.

Deutsche Börse vlastní termínový trh Eurex a NYSE kontroluje londýnskou Liffe, které by dohromady měly více než 95 procent na trhu futures na krátkodobé referenční úrokové sazby i na trhu termínových kontraktů na německé státní dluhopisy. Almuniův tým odmítl argument obou burz, že trh burzovně obchodovaných derivátů je globální, takže by spojená společnost nadále čelila konkurenci, zejména ze strany chicagské CME.

Spojení NYSE Euronext a Deutsche Börse v číslech Autor: E15

Obě burzy by mohly fúzi ještě zachránit, pokud by získaly dostatečnou politickou podporu a zejména dostaly na svou stranu německou kancléřku Angelu Merkelovou. Společnosti signalizovaly, že jsou rozhodnuty jít až do „hořkého konce“, a plánují rozpoutat lobbistickou kampaň zacílenou na přesvědčení klíčových politiků.

Deutsche Börse a NYSE Euronext už musely kvůli vyšetřování EU prodloužit termín dokončení fúze v hodnotě devíti miliard dolarů (182 miliard korun) do 31. března z původního data 31. prosince. Burzy se dohodly na fúzi loni v únoru, akcionáři obou firem spojení schválili v červenci a regulační orgány ve Spojených státech povolily spojení s podmínkami minulý měsíc. Evropská komise má rozhodnout do 9. února.

NYSE Euronext vznikla v dubnu 2007 spojením newyorské burzy NYSE a evropského provozovatele akciových trhů Euronext. NYSE Euronext vedle akciové burzy v New Yorku provozuje trhy v Amsterodamu, Bruselu, Lisabonu a Paříži. Deutsche Börse provozuje frankfurtskou akciovou burzu a derivátovou burzu Eurex.

Autor: vrb, ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah