Burzy ve Frankfurtu a New Yorku ustupují Bruselu

Generální ředitelství pro hospodářskou soutěž v Bruselu se obává, že spojením vznikne monopol v oboru termínovaných kontraktů. Z tohoto důvodu zatím fúzi v původní formě odmítlo.
S plánem na ořezání svého portfolia přišly burzy už v listopadu. Jejich úmysl prodat některé méně důležité části se však ukázal jako nedostatečný. Nově se oba parkety rozhodly záběr prodávaného portfolia rozšířit, znovu má jít výhradně o oblasti, jež se týkají derivátů evropských akcií.
Otázkou je, bude-li tato iniciativa strážcům dodržování antikartelových pravidel stačit. Na obratu termínované burzy Eurex se operace s deriváty podílely v loňském roce pěti procenty, na tržbách celé Deutsche Börse dvěma procenty. U termínované burzy Liffe, jež spadá pod NYSE Euronext, se dá tento údaj jen obtížně vyčíslit. Podíl termínovaných obchodů je u zámořského subjektu menší než u německého protějšku a odborníci mu přisuzují objem 30 milionů dolarů. Kontrakty na jednotlivé evropské akcie, patřící pod Liffe, mají být podle dobře informovaných zdrojů na prodej jako celek.
„Ústupky mají vzbudit v komisi dojem, že by v budoucnu mohlo dojít v derivátech ke vzniku konkurečního prostředí,“ myslí si Roland Pfänder, anayltik Commerzbank. Obě burzy totiž komisi slibují, že novému majiteli derivátových součástí umožní přístup k souvisejícím službám. Zájemci mohou dokonce získat licenci k působení v obchodním systému Eurex. „To bylo možné už teď, jenže byla malá poptávka,“ upozorňují znalci.