Home Credit dramaticky zvýšil zisk | E15.cz

Vše o vizionářích

Vše o vizionářích Vstoupit do speciálu

Home Credit dramaticky zvýšil zisk. Pomohla zejména Čína

Vladan Gallistl

Vladan Gallistl

Společnost Home Credit Group (HCG) nejbohatšího Čecha Petra Kellnera a miliardáře Jiřího Šmejce v prvním pololetí dosáhla zisku ve výši 250 milionů eur (6,5 miliardy korun).

Ve stejném období loňského roku to bylo „jen“ 37 milionů eur (955 milionů korun). Společnost zveřejnila konsolidované výsledky v závěru minulého týdne.

Za dramatickou meziroční změnou zisku je potřeba vidět to, že v minulém roce se čínské úřady snažily v zemi přibrzdit úvěrový boom včetně spotřebitelského financování. To se odrazilo i na zhoršených výsledcích Home Credit ze začátku uplynulého roku. V následujících měsících se však skupině začalo opět dařit a růst zisků pokračuje i letos.

Hongkongský regulátor posvětil Home Creditu cestu na burzu

„Home Creditu se skutečně dařilo zejména na asijských trzích,“ uvádí ředitel komunikace skupiny Milan Tománek s tím, že skupina dokáže využívat tržní pokrytí a úspory z rozsahu. Zároveň mají podle něj obchodníci zájem o spolupráci, protože to přispívá k růstu obratu.Ve správě má HCG majetek ve výši 25,9 miliardy eur, což je zvýšení od konce minulého roku o téměř desetinu. Úvěry klientům pak představují zhruba devatenáct miliard eur. Většina z těchto půjček míří k čínským spotřebitelům.

Skupina PPF Petra Kellnera v současnosti nyní vlastní 91,12 procenta akcií Home Credit Group a zbylých 8,88 procenta drží Šmejcova skupina Emma Capital. V letošním roce došlo ke změně majetkových poměrů, když skupina PPF koupila od Emma Capital podíl v HCG ve výši 2,5 procenta.

PPF přivedla maďarského dravce v on-line platbách
Kellner a Šmejc vypořádali transakci za více než pět miliard

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!