ING: Sázka na posílení koruny vůči euru bude obchodem roku 2017 | E15.cz

ING: Sázka na posílení koruny vůči euru bude obchodem roku 2017

ING: Sázka na posílení koruny vůči euru bude obchodem roku 2017
Ilustrační foto
• 
ZDROJ: Michael Tomeš, E15

ČTK

Sázka na růst kurzu české koruny bude obchodem roku 2017. Tvrdí to analytici nizozemské banky ING, podle nichž by Česká národní banka (ČNB) mohla již před polovinou příštího roku opustit svůj závazek udržovat kurz koruny poblíž hodnoty 27 korun za euro. Tak nízko ČNB korunu pomocí intervencí udržuje už téměř tři roky.

Režim devizových intervencí s cílem oslabit korunu a držet její kurz poblíž 27 korun za euro zahájila centrální banka v listopadu 2013 ve snaze podpořit domácí ekonomiku. Bankovní rada ČNB začátkem srpna zopakovala, že ukončení režimu devizových intervencí považuje za pravděpodobné v polovině roku 2017.

Analytici ING Petr Krpata a Jakub Seidler podle agentury Reuters uvedli, že by dávalo smysl učinit tento krok ještě před polovinou roku 2017. Jinak by se totiž podle nich mohly na devizovém trhu hromadit sázky spekulující s opuštěním kurzového závazku.

ČNB v červnu vynaložila na intervence přes osm miliard

Nový guvernér ČNB Jiří Rusnok v pondělí řekl, že politika slabé koruny by mohla skončit kolem poloviny příštího roku, i když inflace bude nadále mírně pod cílovou dvouprocentní hranicí, ale bude směřovat vzhůru.

Krpata a Seidler nyní doporučují otevřít měnový forward na prodej eur s vypořádáním za 12 měsíců a očekávají, že transakce vynese přes pět procent.

Forwardy na prodej eur za koruny s vypořádáním 12 měsíců se aktuálně obchodují za 26,89 koruny za euro, zatímco kurz na promptním trhu je 27,022 koruny za euro. Analytici předpokládají, že kurz koruny k euru během této doby zpevní až na 25,50 koruny za euro.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!