Investoři se po zvolení Trumpa bojí inflace, vyprodávají americké dluhopisy | e15.cz

Investoři se po zvolení Trumpa bojí inflace, vyprodávají americké dluhopisy

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Investoři dnes pokračovali v rozsáhlých prodejích dluhopisů kvůli očekávání, že obchodní a rozpočtová politika nově zvoleného prezidenta Spojených států Donalda Trumpa bude tlačit vzhůru inflaci. 

Ceny dluhopisů se tak dál snižují, což vede k růstu jejich výnosů. Minulý týden se globální hodnota dluhopisů podle společnosti Bank of America propadla o téměř 1,3 bilionu dolarů (zhruba 33 bilionů Kč).

"Nálada na dluhopisovém trhu se změnila," uvedl analytik Jeffrey Gundlach ze společnosti DoubleLine Capital. "Lidé se začali přesunovat z dluhopisů do akcií," dodal. Akcie nyní těží z nadějí, že Trumpovy plány na snižování daní a zvyšování výdajů na infrastrukturu a na obranu podpoří hospodářský růst.

Výnosy amerických desetiletých dluhopisů
(Když výnosy rostou, cena dluhopisů klesá) 


source: tradingeconomics.com 

Výnos dluhopisů americké vlády s třicetiletou dobou splatnosti se během dnešního obchodování poprvé od ledna dostal nad tříprocentní hranici. U třicetiletých dluhopisů německé vlády pak výnos poprvé za více než šest měsíců překročil jedno procento.

Výprodej na dluhopisovém trhu vede mimo jiné k poklesu hodnoty investic některých penzijních fondů. Zvyšuje rovněž náklady vlád i podniků na půjčky, upozornil server BBC.

 

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah