Trumpovo zvolení vyvolalo hlad po českém dluhu | E15.cz

Trumpovo zvolení vyvolalo hlad po českém dluhu

Jaroslav Bukovský

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Lavinu zájmu o české bondy zažilo ve středu tuzemské ministerstvo financí. Jen několik hodin po zvolení Donalda Trumpa americkým prezidentem nabídl úřad finančním trhům dluhopisy splatné koncem září roku 2025.

Ačkoli ministerstvo nabídlo investorům úrok 0,39 procenta ročně, tedy poblíž historického minima, dočkalo se objednávek za bezmála jedenáct miliard korun. Větší zájem o dlouhodobý dluh české vlády měli investoři podle dat ČNB za poslední rok jen jednou.

„Tak silný zájem je novinkou, Trumpovo vítězství se projevilo i na domácím dluhopisovém trhu. Za středečními nákupy stály obavy domácích investorů, že ekonomiku čeká kvůli otřesům po prezidentských volbách delší období nízkých úrokových sazeb, a proto byli ochotní masivně nakupovat i při tak nízkém výnosu,“ tvrdí analytik Komerční banky Marek Dřímal s tím, že hlavními zájemci podle něho byli domácí investoři z řad penzijních fondů a pojišťoven.

Při obdobné emisi na konci října přitom nebyl zájem trhu o papíry se stejnou splatností i úrokem ani poloviční. Už pouhý den od investice ale stačil investory usvědčit z chybné sázky. Uklidnění trhů po prvních povolebních projevech Donalda Trumpa totiž zvrátilo i zájem o dluhopisy.

„Zdá se, že středeční obavy nebyly na místě, výnosy dluhopisů už během čtvrtka napříč světem rostly,“ dodává Dřímal. Nižší zájem o dluhopisy snižuje jejich ceny a zvyšuje jejich výnosy. Už 24 hodin po svém nákupu by si tak zájemci o devítiletý dluhopis české vlády mohli říci o roční výnos 0,48 procenta a dostali by tak téměř o čtvrtinu více.

Vše o Donaldu Trumpovi čtěte zde

Tradičně na dračku jdou letos české vládní dluhopisy splatné do tří let. Podle ekonomů jde o formující se pozice přespolních spekulantů. „Krátkodobý státní dluhopis je jedna z forem, jak mohou zahraniční investoři vsadit na posílení koruny po ukončení devizových intervencí ČNB,“ říká hlavní ekonom ING Jakub Seidler.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video