Akcie v roce 2020 porostou výrazně pomaleji, odhadují experti | E15.cz

Vše o netradičních investicích

Vše o netradičních investicích Vstoupit do speciálu

Konec mimořádné jízdy. Světové burzy porostou výrazně pomaleji, odhadují experti

Vladan Gallistl

Vladan Gallistl

V letošním roce zažívaly burzy po celém světě skvělé časy. Americké trhy přidaly okolo třiceti procent, akcie evropských korporací posílily v průměru o pětinu a například pražská burza přinesla investorům zhodnocení ve výši téměř sedmnáct procent včetně vyplacených dividend.

V příštím roce už však ekonomové, analytici i stratégové z Wall Street s tak rychlým růstem akcií nepočítají. „Indexy mohou jít o něco výš. Už to však nebude taková jízda jako letos,“ zdůrazňuje Aleš Prandstetter, investiční stratég Fichtner.

Podobně se vyjadřují i další experti. „Domnívám se, že si burzy v příštím roce udrží kladnou, avšak jednocifernou výkonnost,“ uvádí portfolio manažer společnosti Cyrrus Tomáš Pfeiler s tím, že americké akcie by mohly posílit o pět až šest procent a evropské pak mírně víc: osm až devět procent. Jednociferný odhad výnosů má podle listu Wall Street Journal rovněž řada firem z Wall Street.

Prudký růst trhů z letošního roku se tak sice nebude podle expertů opakovat, ale na druhou stranu nevidí ani žádnou katastrofu. „Nic nenasvědčuje, že by měl přijít dlouhodobý propad,“ dodává hlavní makléř J&T Banky Jan Pavlík, který však nevyloučil, že by mohlo v prvním čtvrtletí dojít k týdennímu propadu burz. S poklesem během roku ostatně počítá i americká banka Wells Fargo.

Kicom: Ze sta tisíc milion bez větších nervů? U bitcoinu se může vyplatit i konzervativní přístup

„Desetiprocentní korekce je možná v prvním pololetí. Umíme si ji představit na konci března, začátkem dubna, kdy bilance Fed (americká centrální banka, pozn. red.) zřejmě zastaví svůj růst,“ prohlásil Chris Harvey, šéf akciových investic Wells Fargo.

Za celý rok by se však americké akcie měly udržet v plusu. Zastavení růstu bilance znamená, že se zpřísní měnová politika Fed. Právě snižování sazeb ze strany americké centrální banky pomohlo burzám letos ke skvělým výsledkům. Příští rok ale má být rozdílný. „Hlavním příběhem příštího roku bude návrat rychlejšího ekonomického růstu. V roce 2020 lze očekávat i opětovné zvýšení firemních zisků,“ říká Pfeiler a dodává: „Na druhou stranu trhy již nemohou počítat s výraznější pomocí ze strany centrálních bank.“

Sázka na Evropu se letos akcionářům vyplatila, na trhy se vrátil optimismus

A které tituly experti doporučují? „Pořád preferujeme americké akcie,“ uvádí Prandstetter s tím, že tituly z pražské burze doporučuje jen jako doplněk.

Z nich pak považuje za stále zajímavý Philip Morris ČR a Avast. Pavlík pak z pražského parketu preferuje akcie bankovních domů a polostátního energetického koncernu ČEZ. Akcie energetické společnosti mohou být podle něj zajímavé, jak se bude blížit dividenda.

Český start-up uspěl u velkého globálního investora

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!