Koruna je vůči dolaru nejslabší za rok a půl: prolomila 20 korun za dolar | E15.cz

Koruna je vůči dolaru nejslabší za rok a půl: prolomila 20 korun za dolar

ilustrační foto
ilustrační foto
• 
ZDROJ: e15

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Česká měna dnes dopoledne prolomila úroveň 20 korun za dolar a je proti americké měně nejslabší od loňského července. Kolem 11:15 koruna proti středě ztrácela devět haléřů na 20,01 Kč/USD. Vůči euru si pohoršila o čtyři haléře na 25,83 Kč/EUR, vyplývá z údajů serveru Patria Online.

„Ve vývoji kurzu koruny vůči dolaru se promítají obavy z dalšího vývoje v Evropě. Země eurozóny a banky z tohoto regionu si budou muset v příštím roce půjčit velký objem prostředků, což vede k obavám, zda se jim to podaří, respektive podaří za rozumnou cenu. Proto jsou ostře sledovány všechny aukce státních dluhopisů, včetně té dnešní v Itálii, uvedl hlavní ekonom Patria Finance David Marek.

Kurz eura k dolaru podle něj reflektuje přesvědčení finančních trhů, že dluhová krize v eurozóně ještě neskončila. „Česká republika sice není členem eurozóny, její problémy by se ale v naší ekonomice promítly rychle a citelně, proto oslabuje koruna vůči euru. O to více potom oslabuje vůči dolaru,“ podotkl Marek.

Vývoj kurzu koruny vůči dolaru za poslední rok

Vývoj kurzu koruny vůči dolaru za poslední rok Autor:

Euro k dolaru se krátce po 11:00 obchodovalo na 1,2919 USD/EUR. „Kurz eurodolaru poté, co ve středu prostoupil pod hranici 1,3000 USD/EUR v nočním obchodování zamířil pod hladinu 1,29 dolaru k euru, letos podruhé,“ uvedla Patria Online.

V nelikvidním obchodování se podle serveru spouštěčem stala zpráva, že banky v Evropě nově dodanou likviditu obratem uschovávají u Evropské centrální banky (ECB).

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah