Koruna prolomila hranici 28 Kč za euro, poprvé od roku 2009 | E15.cz

Koruna prolomila hranici 28 Kč za euro, poprvé od roku 2009

Dvacetikoruny
Dvacetikoruny
• 
ZDROJ: Siebert Martin/Euro

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Po zhruba šesti letech česká měna oslabila na úroveň 28 korun za euro, naposledy tam byla v únoru 2009. Dnes kolem jedenácté hodiny dopolední stálo euro 28,07 Kč, odpoledne se dostalo až na 28,19 koruny.

Oslabení koruny je podle analytiků reakcí na dnešní údaje o inflaci. „Tato skutečnost začíná vyvolávat obavy, zda ČNB nepřistoupí k dalšímu zvýšení intervenční hladiny ze současných 27 Kč/EUR, na což koruna od reaguje oslabováním,“ uvedl hlavní ekonom ING Jakub Seidler.

„K hodnocení dopadů tohoto výkyvu je brzy a nelze říct jednoznačný dopad pro všechny firmy. Efekty nemá smysl rozhodně přeceňovat a činit nějaké větší závěry,“ uvedl zástupce ředitele sekce hospodářské politiky Svazu průmyslu a dopravy Bohuslav Čížek. Otázkou podle něj bude další vývoj kurzu, do jaké míry jde o výkyv a kde se koruna zase ustálí. Firmám se s kolísáním kurzu pracuje ve výhledech obtížněji. „Je ale pravda, že pro exportéry oslabování kurzu v současnosti pozitivní efekt má a pomáhá zvyšovat obrat přepočtený na koruny,“ dodal. ČNB podle něj dala jasný signál pro rok 2015, že zajištění proti posílení koruny vůči euru a dolaru není potřeba.

Kurz české měny
Předchozí závěr Dnes v 11:20
Kč/EUR 27,88 28,07
Kč/USD 23,64 23,75

Zdroj: Patria Online

Skutečnost, že cena ropy bude tlačit inflaci dolů, vede tak podle hlavního analytika Generali Investments CEE Radomíra Jáče finanční trhy ke spekulacím, že by se česká centrální banka mohla v průběhu letošního roku rozhodnout posunout cílovou úroveň pro kurz koruny ke slabším úrovním. „Prosincová data o inflaci, jakkoliv z našeho pohledu nejsou překvapivá, tak mohou korunu při obchodování na devizovém trhu posunout spíše ke slabším úrovním,“ uvedl.

Inflace se přitom i začátkem roku bude podle analytika Raiffeisenbank Michala Brožky pohybovat blízko nuly. „Sklouznutí do záporu by znamenalo oslabení české koruny a naopak větší kladné hodnoty by mohly vést k posílení,“ uvedl.

Posílení není na místě

Bankovní rada ČNB v prosinci zopakovala, že neukončí režim devizových intervencí dříve než v roce 2016 a upozornila, že v případě dlouhodobého posílení tlaků směrem k poklesu cen by bylo třeba zvážit další oslabení koruny. Loňská inflace dosáhla 0,4 procenta, což je nejméně od roku 2003.

Viceguvernér ČNB Vladimír Tomšík v komentáři uveřejněném ve čtvrtečních Hospodářských novinách uvedl, že úvahy o posílení koruny „nejsou namístě“. „Budování pozic sázejících na silné zhodnocení koruny po exitu (centrální banky z devizových intervencí) nemusí být dobrou a už vůbec ne ziskovou strategií,“ napsal.

Vývoj kurzu koruny vůči euru za poslední 2 roky:

Graf 9. 1. 2015. Autor: vagaday@mf.cz

Analytik Patria Finance Tomáš Vlk v komentáři uveřejněném dnes krátce předtím, než koruna hranici 28 korun prolomila, uvedl, že kurz zatím této hranice nedosáhl, ale je „vidět, že nervozita z budoucí politiky ČNB roste“. Inflace se podle Vlka „přimknula těsně k nule a byla nižší, než se čekalo“. Vzhledem k cenám pohonných hmot nemá inflace šanci se brzy zvednout a je tedy otázkou, co na to centrální banka, dodal analytik.

Česká měna dnes oproti čtvrtečnímu závěru mírně oslabila i k dolaru, a to na 23,75 Kč/USD.

Burza posiluje

Naopak mírně dnes posiluje pražská burza, v řádu desetin procenta rostly kolem 11:00 akcie ČEZ, Komerční banky a pojišťovny VIG, Unipetrol posiluje o víc než tři procenta a mediální společnost CME o 2,57 procenta. Index PX v 11:00 přidával 0,4 procenta na 950,40 bodu. Vyplývá to z výsledků burzy.

Akcie ČEZ rostly v 11:00 o 0,28 procenta na 573,60 Kč za kus, Komerční banka posilovala o 0,24 procenta, Erste Group Bank ztrácela pět setin procenta, pojišťovna VIG přidávala 0,67 procenta. Nejvíc rostly akcie Unipetrolu, a to o 3,33 procenta. Cenné papíry operátora O2 posilovaly o 0,44 procenta, dařilo se i akciím výrobce netkaných textilií Pegas Nonwovens, které rostly o 0,62 procenta.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.