Koruna teď prodraží zahraniční dovolenou | E15.cz

Koruna teď prodraží zahraniční dovolenou

Koruna teď prodraží zahraniční dovolenou
ilustrační foto
• 

Zdeněk Pečený

Dopady měnové politiky České národní banky (ČNB) letos pocítí každý, kdo se rozhodne pro zahraniční dovolenou. Nulové úrokové sazby ČNB a snaha držet korunu co nejslabší, což má pomáhat exportérům, se projevilo snížením kupní síly české měny v zahraničí.

Z propočtů UniCredit Bank vyplývá, že z jedenácti nejpopulárnějších turistických destinací letos vlivem slabší koruny budou dražší všechny. V průměru o pět procent. „Nejméně se prodraží Egypt, přibližně o 1,4 procenta, nejvíce naopak Turecko a to o dvanáct procent,“ vypočítává Pavel Sobíšek, hlavní analytik UniCredit Bank a autor srovnání. Nadprůměrně pro korunové turisty podraží také Španělsko a Rakousko.

Na začátku loňského května stálo euro 24,90, nyní je to o korunu více. Dolar stál těsně pod devatenáct korun, dnes atakuje dvacetikorunovou hranici. Kupní sílu koruny snižuje také vyšší inflace v cílové destinaci, což je právě případ Turecka.

Tuzemské banky sledují trend, že se čeští turisté naučili používat platební karty v zahraničí namísto převážení obálek s hotovostí. A to ať k platbám u obchodníků, tak k výběrům z bankomatů. Často závisí na konkrétní zemi a tam preferovanému typu plateb. „Loni pokračoval u klientů trend růstu plateb kartou v zahraničí, a to jak u obchodníků – o více než jedenáct procent, tak u počtu výběrů z bankomatů – o téměř pět procent,“ potvrzuje Monika Klucová, tisková mluvčí Komerční banky.

„Loni naši klienti uskutečnili nejvíce bezhotovostních transakcí ve Velké Británii a Spojených státech. Mezi nejčastější destinaci, kde lidé naopak

vybírali z bankomatů, patří tradičně Německo. Pomyslnou druhou příčku získalo Rusko, a to především díky tomu, že se tam stále upřednostňuje hotovostní platební styk před platebními kartami,“ říká Leoš Pokorný, manažer kartového oddělení UniCredit Bank.

Bankovní domy poslední dobou také stále častěji nabízejí výběry z bankomatů v zahraničí zdarma. Se svým prémiovým kontem to ve všech zemích nabízí Raiffeisenbank. Klienti UniCredit Bank mají výběry zdarma z bankomatů skupiny ve dvou desítkách zemí světa. Air Bank zase nabízí majitelům svého velkého tarifu výběry v zemích Evropské unie zdarma.

Země, kde se budete na dovolené cítit jako boháči

S klesajícím výkonem ekonomiky narůstají nesplácené dluhy

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!