Krúpa investoval do akcií fotbalového velkoklubu Manchester United

Manchester United

Manchester United Zdroj: profimedia.cz

Vítězný Ole Gunnar Solskjaer
Jesse Lingard je podle smlouvy velmi luxusním zbožím.
O Paulu Pogbovi se dál mluví jako o muži, který může být na odchodu z Manchesteru.
Gól United v podání Masona Greenwooda
5
Fotogalerie

Investiční skupina Krupa Global Investments finančníka Pavla Krúpy nakoupila akcie slavného anglického fotbalového klubu Manchester United. „Akcie Manchester United jsme nakupovali v průběhu posledních tří měsíců loňského roku, aktuálně držíme zhruba 60 tisíc akcií,“ uvedla pro E15 mluvčí Krúpovy skupiny Barbora Hanáková. Zhodnocení investice je podle ní zatím ve výši přibližně dvaceti procent.

Hodnota Krúpovy investice je nyní přes 27 milionů korun. Její původní výše při nákupu činila asi 22 milionů korun. V současnosti se akcie klubu prodávají na newyorské burze za více než dvacet dolarů. Krúpův vklad představuje nicméně zatím jen setiny procenta celkové tržní kapitalizace klubu. 

„Podle našeho názoru byly akcie Manchester United hluboce podhodnoceny, a to na úrovni kolem šestnácti až sedmnácti dolarů za akcii v porovnání s jinými fotbalovými kluby v Evropě s podobnou základnou fanoušků, kulturou a povědomím o značce,“ poznamenává Krúpa.

Klubu ze severu Anglie se však v poslední době nedaří, když je nyní v Premier League na pátém místě s hrozivou ztrátou 27 bodů na vedoucí Liverpool. V minulé sezóně pak Manchester skončil na šestém místě a nedostal se tak do Ligy mistrů.

Klub navíc ovládá rodina Glazerů. „Vývoj klubu tak záleží na krocích Glazerových, které mohou být různé a můžou mít také různý vliv na cenu akcie klubu,“ upozorňuje Adam Páleníček z oddělení fúzí a akvizic poradenské KPMG. Spekulovat se tak podle něj dá „pouze na vývoj ceny akcie, který byl historicky velmi volatilní a to hlavně z důvodu změn v akcionářské struktuře.“ Fotbalový tým totiž v minulosti vůbec nevyplácel dividendy.

Komerční výnosy a tržby ze zápasů ovšem podle skupiny Krupa Global Investments (KGI) dál rostou rychlým tempem i navzdory slabým výkonům na fotbalovém trávníku. „Skupina KGI věří, že Manchester United je jednou z nejsilnějších značek ve světovém sportu a to nejen ve fotbale,“ upozorňuje Krúpa. Ostatně podle loňské studie KPMG byl britský klub druhým nejhodnotnějším týmem v Evropě hned za Realem Madrid.

Kromě silné značky ale sází finančník rovněž na zájem investorů o britské kluby. „Před několika měsíci prodal konkurenční Manchester City desetiprocentní podíl americké investiční skupině Silver Lake Partners za 500 milionů dolarů, což posiluje sentiment investorů vůči fotbalovým týmům Premier League,“ říká mluvčí Hanáková s tím, že KGI věří, že je „jen otázkou času, kdy Manchester United svůj výkon zlepší a bude opět soutěžit o tituly.“

Krúpa navíc není v investování do zahraničních fotbalových klubů žádným nováčkem. Již v minulém roce nakoupil podíl v německém klubu Borussia Dortmund (BVB). Celkem získal 1,16 milionu akcií, jejichž hodnota se v té době pohybovala okolo 170 milionů korun. Šlo o 1,27 procenta akcií BVB, což z Krúpovy skupiny dělalo sedmého největšího akcionáře. Akcie již však KGI prodalo po té, co se dostaly na historické maximum. „KGI tehdy zhodnotila svoji investici o více než třicet procent,“ tvrdí Hanáková. 

Investování do fotbalových klubů má oproti investicím do jiných firem svá specifika. „Oproti tradičním odvětvím je závislé na spoustě těžko predikovatelných jevů a tudíž je výrazně rizikovější,“ zdůrazňuje Páleníček a dodává: „Investor by měl vědět, jaký je stav ligy a jednotlivých týmů, jaká panuje nálada v týmech, kdo jsou nejlepší hráči, jaká je jejich forma, jestli je někdo z nich zraněný, jaké se objevily nové talenty a v neposlední řadě, jaké probíhají přestupy a jak jsou hráči valuování.“ To vše jsou podle něj nefinanční parametry, které však výrazně ovlivňují hospodaření klubu.