Petr Čech: Nová generace chce mít co nejsnadnější život | E15.cz

KoronaHelpdesk E15

Jak ekonomicky přežít koronavir

Více k tématu

Nová generace žije jinak. Život chce mít nejlepší, ale také nejsnadnější, říká Petr Čech

Hana Filipová

Má devatenáct týmových trofejí, pětatřicet individuálních ocenění. Drží spoustu nejrůznějších rekordů a mezi českými sportovci mu patří první příčka i mezi těmi nejbohatšími. V sedmatřiceti byl na vrcholu kariéry, a přesto se rozhodl odejít. „Fotbal mi dal disciplínu. Pokud ho berete vážně, naučí vás dělat věci správně. A vy je musíte dělat správně, pokud chcete být nejlepší,“ říká jeden z nejlepších brankářů světa Petr Čech.

Brankář je totální sólista. Individualista, i když v rámci týmu. Jste takový i ve skutečnosti?

Baví, nebo bavilo mě být brankářem přesně proto. Je to individuální sport včleněný do kolektivního. Obecně se individuální sport měří úplně jinak, nahlíží se na něj jinak, ať chcete nebo ne. A stejně tak je role brankáře na hřišti unikátní. Jiná, než mají hráči. I v pravidlech je, že zápas může začít, když je více než sedm hráčů a brankář. Nikdy ne bez něj. Už to samo o sobě dává tomu postu určitou unikátnost. Stejně jako možnost chytit míč do ruky ve vápně.

Je to tedy nejbližší vaší povaze?

Ano, naprosto to vystihuje mou povahu. Vždycky mi to sedělo. Mám rád individuální odpovědnost, ale zároveň k sobě mám tým, který mi může pomoci a já jemu. Lidé se i ve fotbale honí za nejrůznějšími výsledky, rekordy, ale stejně má každý největší radost, když vyhraje pohár společně s týmem. Když vítězství může sdílet s parťáky. To je cíl.

Vaším cílem bylo být nejlepší.

Ano, taky, protože jsem věděl, že za mnou stojí řada dalších hráčů, kteří doufají v mou chybu. Aby oni dostali šanci. Pokud bych neměl disciplínu a nedělal věci správně, kazil hru, nemusel bych už dostat žádnou další šanci. Člověka to hodně naučí. Být nejlepší znamená mít odpovědnost i disciplínu, každý den pracovat co nejlépe. Že je to v kolektivu, je bonus.

Příjemným bonusem jsou samozřejmě i peníze, které jste fotbalem vydělal. Podle některých údajů to za předchozí rok bylo hrubého 242 milionů korun. Spadají sem plat, odměny, příjmy od reklamních partnerů a sponzorů. Dokážete je rozdělit?

Co se týká Anglie, byla drtivá většina plat plynoucí opravdu z fotbalu. Marketingové příjmy byly odhadem dvacet procent.

Musí být hráč proto v podstatě byznysmen? A vy, ač jste na to měl lidi, řešíl jste finanční aktivity sám?

Mě to baví. To zaprvé. A zadruhé mám rád věci pod kontrolou. Nejsem kontrolor, ale mám to rád. To znamená, že když se vybere strategie, stanoví její struktura, musím s ní souhlasit.

Pokračování článku patří k prémiovému obsahu E15
fotoRoční předplatné1899 Kč
Ušetříte 489 Kč oproti měsíčnímu předplatnému
Objednat
fotoČtvrtletní předplatné499 Kč
Ušetříte 98 Kč oproti měsíčnímu předplatnému
Objednat
fotoMěsíční předplatné99 Kč
Cena 99 Kč platí pro první měsíc pro nové předplatitele. Další následující měsíc stojí 199 Kč.
Objednat
fotoDarujte roční předplatnéNáhled předplatného1899 Kč Objednat
Firemní předplatné
Roční licence pro firmy a instituce
Printová verze E15
Předplatné printového deníku E15
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!