Meme stock Venator: Češi nakoupili akcie britské firmy za desítky milionů. Zatím počítají ztráty

Investor Michal Šnobr drží společně s J&T přibližně desetiprocentní podíl v britské chemické spolenosti Venator Materials.

Investor Michal Šnobr drží společně s J&T přibližně desetiprocentní podíl v britské chemické spolenosti Venator Materials. Zdroj: E15 Michaela Szkanderová

Společnost Venator Materials vstoupila na burzu v New Yorku v roce 2017.
2
Fotogalerie

Ještě před pár měsíci byly akcie britské společnosti Venator Materials mimo zorné pole českých retailových investorů. Situace se však změnila na konci května, kdy investor Michal Šnobr a fond ze skupiny J&T oznámili nákup téměř desetiprocentního podílu. Řada drobných hráčů následně do titulu zainvestovala, po pádu kurzu však momentálně sedí na ztrátách. Prodělek samotného fondu činil v úvodu týdne již více než 250 milionů korun. Šnobr však zdůrazňuje, že jde o dlouhodobou záležitost a na své investiční tezi nic nemění.

„Akcie firmy Venator Materials v úvodu roku až na výjimky téměř nikdo z našich klientů neobchodoval, aktuálně pozici drží nižší stovky klientů s investovaným objemem v desítkách milionů korun,“ potvrdil zvýšený zájem portfolio manažer Fio Banky David Brzek.

Pozornosti se těšily cenné papíry společnosti Venator, která se věnuje výrobě titanové běloby a funkčních aditiv, rovněž například u nizozemského online brokera Degiro. V září šlo na této platformě o nejobchodovanější akcii mezi českými klienty.

S nadsázkou by se daly akcie Venatoru, s nimiž se obchoduje na newyorské burze, označit za český meme stock. Takto se označují cenné papíry, které jsou populární na sociálních sítích, jako jsou Reddit či Twitter. Nejznámějšími příklady byly v posledních dvou letech akcie amerických veřejně obchodovaných firem GameStop, AMC Entertainment či Bed Bath & Beyond. Právě akcie Venatoru jsou na Twitteru mezi českými investory poslední dobou zmiňované čím dál častěji.

Na druhou stranu například podle makléřské společnosti Patria Finance jsou akcie britské firmy mezi jejími klienty okrajovou záležitostí. „O tuto firmy se zajímají jednotky klientů.“ Stejná odpověď dorazila i z BH Securities.

Průměrná nákupní cena 1,95 dolaru

Investici oznámili Šnobr a speciálně založený fond J&T MS 1 SICAV na konci letošního května poté, co získali 9,42procentní podíl. „Již delší dobu sledujeme Venator Materials a trh titanové běloby obecně a pevně věříme v jedinečnou tržní pozici Venatoru, který se zaměřuje na úzce specializovaný segment tohoto trhu. Jsme přesvědčeni, že akcie Venatoru jsou hluboce podhodnocené,“ uvedl tehdy k investici Michal Šnobr, spoluzakladatel, investor a poradce fondu J&T.

Produkty firmy se využívají primárně jako přídavek do plastů a nátěrů, ale taktéž v kosmetice, potravinářství a v textilním a papírenském průmyslu. „Titanová běloba je důležitý základ pro řadu produktů v různých odvětvích,“ řekl Šnobr deníku E15.

Společnost se sídlem ve Velké Británii patří ve svém segmentu trhu mezi přední hráče. Provozuje dvacet továren po celém světě a zaměstnává okolo 3500 lidí. Až do veřejné primární nabídky v roce 2017 byla firma Venator součástí americké chemické skupiny Huntsman. Prodej akcií tehdy Huntsmanu vynesl 475 milionů dolarů.

Podle hlášení pro americkou Komisi pro cenné papíry fond J&T MS 1 SICAV získal akcie za průměrnou nákupní cenu 1,97 dolaru za kus. Oznámení musel fond podat poté, co jeho podíl překročil 26. května regulatorní hranici pěti procent.

V září pak fond reportoval, že podíl navýšil na 10,14 procenta s tím, že průměrná „nákupka“ činí 1,95 dolaru. Z oznámení také vyplývá, že akcie firmy Venator jsou pro Šnobra a fond J&T dlouhodobou strategickou investicí, nejde tak o spekulaci na krátkodobý růst kurzu.

Na začátku června, tedy ve dnech po oznámení nákupu podílu, se cenné papíry obchodovaly na newyorské burze i za více než 2,6 dolaru. Pak se však trend obrátil a kurz akcií začal setrvale klesat.

Na začátku tohoto týdne už činila cena pouze 78,5 centu. Hodnota podílu fondu tak činila přibližně 8,6 milionu dolarů, což při aktuálním měnovém kurzu dělá zhruba 217 milionů korun. Pro porovnání, pořizovací cena akcií činila 21,3 milionu dolarů. Hodnota podílu tak klesla o bezmála 13 milionů dolarů, tedy o 60 procent.

V nemilosti burzovních analytiků

Na vyšších úrovních, než se akcie pohybují nyní, nakupovala i řada menších investorů. „Nákupní cena byla někde nad 1,8 dolaru a investiční horizont je ,všechno, nebo nicʻ,“ napsal na Twitteru jeden z nich. Jiní uvedli nákupní kurz okolo 1,3 či 1,6 dolaru. Je však možné, že část menších burzovních hráčů pořizovala akcie i za více než dva dolary.

Za zmínku stojí, že ještě loni v červnu se akcie Venatoru obchodovaly i za pět a více dolarů. Zejména v poslední době jsou však cenné papíry v nemilosti investorů i analytiků. Důvodem je zhoršený vývoj hospodaření i vlivem nepříznivého globálního makroekonomického prostředí.

Minulý týden firma oznámila, že ve třetím čtvrtletí došlo k významnému poklesu prodejů v Evropě i v Asii. Rovněž informovala, že kvůli nejasnému výhledu a vysokým cenám energií v Evropě omezuje produkci ve dvou německých závodech a přistupuje ke snižování nákladů. Podrobnější čísla za předchozí tři měsíce firma vydá 14. listopadu. 

Taktéž minulý týden analytik švýcarské banky UBS změnil doporučení na akcie Venatoru z neutrálního na prodej. Jako důvody uvedl mimo jiné klesající poptávku po titanové bělobě, rostoucí náklady a slabší tvorbu cash flow. Cílovou cenu akcií snížil z 2,05 dolaru na pouhých 65 centů.

Již v polovině září ke stejnému kroku přistoupil i analytik finanční společnosti BMO Capital John P. McNulty – cílovou cenu snížil ze dvou dolarů na 60 centů. „Pokud nedojde v příštích letech k poklesu cen energií v Evropě, vypadá dlouhodobý výhled firmy Venator nejistě,“ uvedl ve své analytické zprávě.

Šnobr postoj nemění

Na své investiční tezi však Michal Šnobr i přes propad kurzu a negativní pohled analytiků nic nemění. Zdůrazňuje, že jde o dlouhodobou investici. „Od začátku říkáme, že to je pro nás restrukturalizační story na roky. Nezajímají nás krátkodobé pohyby kurzu akcií,“ řekl Šnobr deníku E15 s tím, že propad se navíc týká celého akciového trhu. 

Šnobr přiznává, že se sektor, v němž firma Venator podniká, v současnosti nachází kvůli poklesu poptávky ve složité situaci. V případě Venatoru či konkurenční firmy Tronox situaci navíc komplikují vysoké ceny energií v Evropě. Propad kurzu je však podle něj přehnaný. „Doslova předpovídá ekonomický armageddon,“ poznamenal. 

Za restrukturalizační příběh Šnobr označuje firmu Venator proto, že hodnota aktiv společnosti značně převyšuje dluhy. A tak i kdyby se firma či její části například v případě ekonomických potíží prodávaly, na akcionáře by stále zbyl dostatek peněz.

Hodnotu firmy navíc Šnobr vidí v tom, že výrobní závody, jakými disponuje Venator či některé jiné firmy z odvětví, je zejména v Evropě takřka nemožné znovu postavit, hlavně z důvodu nových regulací. „Takové výrobní závody už těžko někdo někdy v Evropě či USA postaví. O to větší je jejich hodnota,“ dodal.

Tento článek je součástí balíčku PREMIUM.

Odemkněte si exkluzivní obsah a videa!