Německé akcie jsou na rekordu. Na předkrizovou hodnotu míří i další evropské burzy | E15.cz

Německé akcie jsou na rekordu. Na předkrizovou hodnotu míří i další evropské burzy

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
0

Německé akcie se ve čtvrtek dopoledne vyšplhaly na rekord, k růstu jim pomáhají zejména automobilky v čele s koncernem Volkswagen. Daří se ale i dalším trhům v Evropě, na hodnotách z doby před pandemií jsou další akcie v eurozóně, stejně jako v dalších evropských zemích. Trh čerpá optimismus ze středečních slov šéfa americké centrální banky (Fed).

Hlavní index frankfurtské burzy DAX připisuje asi 0,8 procenta na 14 717 bodů. Panevropský index STOXX 600 pak vykazuje růst o 0,3 procenta na 426 bodů.

Naopak hlavní index londýnské akciové burzy FTSE 100 před zasedáním měnového výboru britské centrální banky mírně ztrácel a nacházel se blízko 6760 bodů.

Fed ve středu výrazně zlepšil výhled ekonomiky na letošní rok a jeho šéf Jerome Powell naznačil, že centrální banka nechá základní úroky blízko nuly až do roku 2023. Nová prognóza počítá letos s růstem hrubého domácího produktu (HDP) o 6,5 procenta, zatímco v prosinci Fed předpovídal růst 4,2 procenta.

Výnosy desetiletých dluhopisů americké vlády reagovaly na výstup Fedu růstem. V Evropě posilují odvětví, kterým se daří, když ekonomika roste. Nejvíce tak zpevňovaly akcie automobilek, bank a také firem v sektoru těžby, cestovního ruchu a volného času.

Akcie Volkswagenu přidávaly dopoledne přes šest procent, později část zisků smazaly. Ve středu se koncern stal nejhodnotnějším podnikem indexu DAX, vystřídal na tomto postu softwarovou firmu SAP. Akcie Volkswagenu výrazně posilují už čtvrtým dnem. Podnik, který chce na trhu s elektromobily předstihnout americkou Teslu, směřuje ke svému nejlepšímu týdnu na burze.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah