NWR při vstupu na burzu nadhodnotila zásoby uhlí, tvrdí Arca Capital | E15.cz

NWR při vstupu na burzu nadhodnotila zásoby uhlí, tvrdí Arca Capital

NWR při vstupu na burzu nadhodnotila zásoby uhlí, tvrdí Arca Capital
Podnikatel Zdeněk Bakala při vstupu NWR na burzu
• 
ZDROJ: E15

ČTK

Společnost Arca Capital slovenského miliardáře Pavola Krúpy podezřívá těžařskou společnost New World Resources (NWR) z toho, že v roce 2008 při vstupu na pražskou, varšavskou a londýnskou burzu nadhodnotila své zásoby uhlí. Společnost je v NWR minoritním akcionářem. NWR odmítla záležitost komentovat.

Arca dodala, že z důvodu ochrany své investice shromažďuje důkazy a připravuje podklady pro případné žaloby a náhradu způsobené škody.

„Celkové zásoby mohly být nadhodnoceny téměř o 50 procent na 419 milionů tun a odhadovaná doba těžby na 32 let místo 17,“ uvedla Arca Capital s tím, že požaduje vysvětlení od společnosti Morgan Stanley & Co, která úpis akcií spoluaranžovala, a americké John T. Boyd Company, jež pomáhala ohodnotit stav zásob uhlí. „V případě, že důkazy povedou k závěru, že došlo k porušení zákonů či jiných předpisů, plánujeme se obrátit na odpovědné osoby a podat podněty s žádostí o prošetření příslušnými orgány,“ dodala Arca.

„Pražská burza je v této transakci v pozici jednoho z trhů, na kterém je emise obchodována. Primárně emitent uváděl své akcie na trh v Londýně a transakce byla schvalována nizozemským regulátorem,“ reagoval mluvčí burzy Jiří Kovařík. Obecně podle něj burzy nehrají v procesu přípravy primárního úpisu akcií ve smyslu oceňování a hloubkové kontroly žádnou roli.

Vývoj akcií NWR

Analytik společnosti Colosseum František Bostl nepředpokládá, že se tímto procesem dosáhne zadostiučinění investorské veřejnosti. V ČR podle něj není vysoká úspěšnost domáhání škod a v rámci napadení primárního úpisu akcií by šlo o první případ. Veškeré právní kroky ale budou podle Bostla vedeny pravděpodobně v zahraničí.

Akcie NWR držely a stále drží desítky tisíc drobných investorů a ztráty z poklesu cen akcií jsou v jednotkách miliard korun, připomněl Bostl. Vedle ztrát z držení akcií vydávala NWR také dluhopisy, u kterých došlo u investorů až ke ztrátám 100 procent investovaného kapitálu.

Situaci v NWR, potažmo dceřiné firmě OKD, kritizuje Arca Capital dlouhodobě. V srpnu vyzvala dopisem premiéra Bohuslava Sobotku (ČSSD) k nápravě škody, která byla podle ní způsobena státu, regionu a desetitisícům nájemníků v souvislosti s privatizací OKD v roce 2004. Firma chtěla také prošetřit, kdo bude novým konečným vlastníkem společnosti RPG Byty, kterou dříve spoluvlastnil podnikatel Zdeněk Bakala a které patří více než 43.000 bývalých bytů OKD v Moravskoslezském kraji. Úřad pro ochranu hospodářské soutěže ale na začátku listopadu uvedl, že jméno nového vlastníka nezveřejní.

Jak v srpnu upozornil deník E15, aktivita Arca Capital může mít souvislost s její investicí do akcií NWR. Otevřeným dopisem a stížností může tlačit na Bakalu, aby od ní akcie NWR odkoupil. Bakalovi totiž stále patří poloviční podíl ve skupině CERCL Mining, bývalé BXR Mining, která 50,5 procenta akcií NWR vlastní. Bakala nicméně na dubnové valné hromadě opustil vedení NWR a podle některých analytiků hodlá možná NWR opustit úplně. Arca Capital uvedla, že vlastní více než dvě procenta akcií NWR.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!