Objem akciových emisí je nejvyšší za sedm let, táhla je Alibaba | E15.cz

Objem akciových emisí je nejvyšší za sedm let, táhla je Alibaba

V oblasti Asie a Tichomoří se objem emisí zvýšil o 29 procent na 243 miliard dolarů, tedy maximum od roku 2010.
V oblasti Asie a Tichomoří se objem emisí zvýšil o 29 procent na 243 miliard dolarů, tedy maximum od roku 2010.
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Hodnota firemních akciových emisí letos ve světě vzrostla proti loňsku o zhruba polovinu na 865 miliard dolarů (téměř 20 bilionů korun). Emisní aktivita tak byla nejvyšší od roku 2007. Díky příznivému vývoji na trzích se řada společností odhodlala k emisím nových akcií. Na burzy také vstoupil zvýšený počet nových firem s primárními emisemi. Investiční společnosti soukromého kapitálu využily růstu na trzích k burzovním prodejům firem, jejichž akcie předtím skoupily a stáhly z trhu.

Nové firmy prodaly na trhu nejvíce akcií ve Spojených státech. Přispěla k tomu zářijová rekordní emise čínského internetového prodejce Alibaba v objemu 25 miliard dolarů. Hodnota primárních emisí v USA letos do poloviny prosince vzrostla o 57 procent na 92,4 miliardy dolarů, což bylo maximum od roku 2000, kdy doznívala horečka internetových firem. Celosvětový objem primárních emisí dosáhl 237 miliard dolarů.

Nejaktivnějším trhem všech akciových emisí byla letos Evropa, kde firmy vydaly akcie za více než 262 miliard dolarů. V USA firmy emitovaly akcie za 250 miliard dolarů. V oblasti Asie a Tichomoří se objem emisí zvýšil o 29 procent na 243 miliard dolarů, tedy maximum od roku 2010.

Mezi organizátory akciových emisí si udržela dominancí banka Goldman Sachs, která ve 395 transakcích zajistila klientům 76,3 miliardy dolarů. Její podíl na trhu ale klesl na 8,8 procenta z loňských 11,5 procenta. Za Goldmany následovaly banky Morgan Stanley a JP Morgan.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.