OPEC omezil těžbu, za propad může Irák | E15.cz

OPEC omezil těžbu, za propad může Irák

ilustrační foto
ilustrační foto
• 
ZDROJ: Jimwmurphy, Wikimedia

ČTK, bru

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Produkce ropy v členských zemích kartelu OPEC se v září propadla na nejnižší úroveň za téměř dva roky navzdory rekordní těžbě v Saúdské Arábii. Za poklesem stály nižší dodávky z Iráku, kde stavební práce dočasně snížily exportní kapacitu. Vyplývá to z průzkumu agentury Reuters mezi zdroji z těžebních firem, činiteli OPEC a analytiky.

Produkce OPEC klesla na 30,07 milionu barelů denně ze srpnových 30,32 milionu barelů denně. Dostala se tak na nejnižší úroveň od října 2011. Kartel překračoval svůj těžební limit o pouhých 70 tisíc barelů denně. Překračování limitu je důsledkem nedisciplinovanosti některých členů kartelu.

Kromě Iráku produkci omezily i další státy. Libye produkuje méně než polovinu oproti začárku roku, svůj potenciál nevyužívá ani Nigérie. „Představuje to výrazný pokles produkce v době, kdy těžba Saúdská Arábie dosahuje mimořádně vysoké úrovně,“ uvedl jeden z účastníků průzkumu. „Nebýt americké ropy z břidlicových ložisek, byly by ceny mnohem vyšší,“ dodal.

Cena severomořské ropy Brent dnes sestoupila pod 108 dolarů za barel poté, co se v srpnu poprvé za půl roku dostala na 117 USD. Zlevňuje i ropa WTI, její cena spadla až na 103,3 dolaru za barel. Bezprosřední hrozba vojenské intervence USA v Sýrii už totiž opadla.

Americká poradenská společnost PIRA nedávno upozornila, že že nebýt rozmachu těžby z břidlicových ložisek ve Spojených státech, potýkal by se svět s nedostatkem ropy.

Cena ropy WTI v posledních pěti letech

Cena ropy WTI v posledních pěti letech Autor: bruner@mf.cz

Autor: ČTK, bru

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.