Pád burz připravil světové boháče o 114 miliard dolarů | E15.cz

Pád burz připravil světové boháče o 114 miliard dolarů

Vladan Gallistl

Pondělní propad akcií na newyorské burze o téměř pět procent přišel nejbohatší lidi pořádně draho. Pětistovka světových miliardářů přišla podle údajů agentury Bloomberg o 114 miliard dolarů, což v korunách odpovídá astronomická sumě 2,33 bilionu. Pro srovnání: tato částka by stačila na financování provozu českého státu na 1,7 roku.

Nejvíc odnesl burzovní pád legendární investor a šéf firmy Berkshire Hathaway Warren Buffet. Miliardářská trojka ztratila přes pět miliard dolarů. Důvodem je masakr akcií amerického bankovního kolosu Wells Fargo, které ztratily 9,2 procenta hodnoty. Šlo o největší pokles z pětistovky vedoucích amerických korporací. Berkshire Hathaway je největším akcionářem v bance.

Druhou největší ztrátu počítá zakladatel sociální sítě Facebook Mark Zuckerberg. Přišel o 3,62 miliardy dolarů.

Ztrátám se nevyhnul ani nejbohatší člověk planety Jeff Bezos, který založil internetový obchod Amazon.com. Jeho jmění se ztenčilo o zhruba 3,3 miliardy dolarů na 116,4 miliardy kvůli propadu akcií internetového obra o téměř tři procenta.

Již během pátku pět set největších boháčů ztratilo 68,5 miliardy ze svého majetku. Za dva dny tak přišly celkem o více než dvě stě miliard.

Obrat na americké burze, akcie míří po počátečním propadu znovu vzhůru
Světové akcie sráží strašák vysoké inflace

 

Články odjinud

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Články odjinud