Index DAX prošel velkou proměnou. Kdo jsou nováčci? | e15.cz

Přestavba na německé burze: podívejte se na deset nováčků indexu DAX

Sochy býka a medvěda před sídlem burzy ve Frankfurtu nad Mohanem
Sochy býka a medvěda před sídlem burzy ve Frankfurtu nad Mohanem
• 
ZDROJ: Reuters

bru

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
0

Hlavní německý akciový index DAX se rozšíří ze 30 na 40 firem. Rozšíření, které vstoupí v platnost 20. září, je největší úpravou indexu DAX za posledních 33 let. Tvůrce indexu, společnost Deutsche Börse, ke změně přistoupila po řadě let úvah, mimo jiné v důsledku pádu finanční společnost Wirecard, která se součástí indexu stala jen dva roky před svým kolapsem.

Deutsche Börse ohlásila plány na úpravu svých indexů loni v listopadu. Jako cíl si vytyčila zvýšení kvality indexů a jejich sladění s mezinárodními standardy. Během posledního roku Deutsche Börse rovněž zavedla přísnější podmínky pro zařazení firem do indexů, hlavně v oblasti finančních výkazů a ziskovosti. Právě to je zjevná reakce na vývoj kolem skandálu Wirecard.

„Rozšířením na 40 členů uzavíráme největší reformu indexu DAX v naší historii a vytváříme přední index, který bude reprezentovat širší spektrum německého kapitálového trhu,“ prohlásil manažer Stephan Flägel ze společnosti Qontigo, divize Deutsche Börse zabývající se akciovými indexy.

Nově se do indexu dostanou například holding Porsche a výrobce sportovního zboží Puma, výrobce letecké techniky Airbus, internetový prodejce oděvů Zalando. Do indexu se zařadí také firmy Siemens Healthineers, Symrise, Sartorius, Brenntag, Hellofresh a Qiagen.

Kdo jsou noví členové indexu?

Airbus

Největší evropský výrobce letadel si vzhledem ke své tržní kapitalizaci místo v indexu už dávno zasloužil, vždyť svou velikostí předbíhá i stálice DAX – společnosti jako BASF, Daimler nebo Deutsche Telekom. Zařazení Airbusu do indexu DAX ale dosud bránilo to, že s jeho akciemi se obchoduje také na burze v Paříži. Navzdory dopadům pandemie na letectví Airbus v první polovině roku vykázal tržby 24,6 miliardy eur a zisk 2,7 miliardy eur a daří se mu tak mnohem lépe než hlavnímu rivalovi, americkému Boeingu. Z posledních 12 měsíců akcie Airbusu posílily o 70 procent.

Zalando

I pro e-shop s oděvy Zalando znamenala pandemie zásadní změnu, v tomto případě ovšem k lepšímu, a to všeobecný přechod nakupujících do online světa. V pandemickém roce 2020 tak firma zvýšila tržby o čtvrtinu na osm miliard eur a zisk prakticky zdvojnásobila na 421 milionů eur. Také výhled je pro firmu pozitivní, ukazuje se totiž, že zákazníci, kteří během lockdownů opustili kamenné obchody, se do nich ani po jejich otevření ve větší míře nevrátili. Tržby v prvním čtvrtletí letošního roku tak poskočily o 34 procent. Provozní zisk sice klesl, ale to jde na vrub vysokým marketingovým výdajům Zalanda, které se snaží udržet si nově získané zákazníky.

Siemens Healthineers

Zdravotnická odnož gigantu Siemens vstoupila na burzu teprve v roce 2018. Její posun do indexu DAX pak patří mezi mimořádně rychlé. Také firmě zaměřené na medicínskou techniku pomohla pandemie. Podnik využil například zvýšené poptávky po rychlotestech na koronavirus. Velké naděje Siemens Healthineers vkládá do letošní akvizice americké společnosti Varian, která je světovým lídrem v oblasti onkologické léčky pomocí záření. Akcie Siemens Healthineers od začátku roku přidaly 50 procent.

Brenntag

Globální obchodník s chemikáliemi Brenntag, který působí i v Česku, zvedl za první čtvrtletí tržby o 23 procent na 3,5 miliardy eur, zisk EBITDA posílil o 29 procent na 355 milionů eur. Firma roste nejen organicky, ale i prostřednictvím akvizic. Nedávno ovládla společnost JM Swank, největšího amerického prodejce s látkami používanými v potravinářství.

Porsche Automobil Holding

Hned na úvod je třeba vyjasnit, že pod tímto názvem se neskrývá automobilka Porsche, která je integrovaná do koncernu Volkswagen. Porsche Automobil Holding SE, někdy též krátce označovaná jako Porsche SE, je holdingovou společností, která vznikla před několika lety během neúspěšného pokusu Porsche o ovládnutí celého koncernu Volkswagen. Firma drží kolem 31 procent akcií a 53 procent hlasovacích práv ve Volkswagen AG. Polovinu Porsche SE a sto procent hlasovacích práv vlastní rodinný klan Porschů a Piëchů.

Hellofresh

Zasilatel balíčků s jídlem, největší svého druhu na americkém trhu, je prakticky ještě startupem. Firma vznikla v roce 2011, na burze je od roku 2017. Hellofresh zasílá zákazníkům domů baličky s receptem a všemi potřebnými surovinami na každý den. Samotné vaření zůstává na klientovi, ale odpadá mu práce s nakupováním a přípravou potravin. Během pandemických měsíců byl tento koncept trefou do černého. Obrat v roce 2020 vystřelil o 111 procent na 3,75 miliardy eur, zisk vzhledem k nízké srovnávací základně vzrost o tisíce procent. A nyní se ukazuje, že noví zákazníci firmě zůstávají věrní.  Od zhruba poloviny roku 2019 akcie firmy silně rostou, za dva roky přidaly 700 procent.

Puma

Tradiční výrobce sportovního oblečení a obuvi slaví velký comeback. Zatímco ve druhém čtvrtletí minulého roku firmu postila provozní ztráta 115 milionů eur, letos ve druhém kvartálu se už mohla pochlubit provozním ziskem 109 milionů eur.

Symrise

Výrobce vůní a příchutí Symrise během let ke svému kmenovému podnikání přidal mnohé další. Dnes tak vyrábí například také hotová jídla, krmiva pro zvířata, nápoje, sladidla, kosmetiku nebo čisticí prostředky. Kořeny podniku sahají do roku 1874, kdy dva chemici ve městě Holzminden vyvinuli umělé vanilkové aroma vanilin. Široce rozkročené portfolio firmě pomohlo překonat pandemii, akcie od roku 2019 přidaly téměř 50 procent.

Qiagen

Dodavatel diagnostických technologií pro lékařství a výzkum Qiagen patří mezi vítěze koronakrize. Poptávka po testech na nemoc covid-19 popohnala firmu k rychlému růstu. Letošek už tak růžově nevypadá. Původní odhad růstu tržeb na letošní rok o 20 procent firma v červnu snížila na 12 procent. Postupující očkovací kampaně způsobují, že poptávka po testech na koronavirus oproti loňskému roku slábne.

Sartorius

Také firmě Sartorius pandemie pomohla. Dodavatel farmaceutických a laboratorních zařízení má stejně jako Qiangen v nabídce produkty, o které byl v loňském roce mimořádný zájem. Pro letošní rok firma předpovídá růst tržeb o 45 procent a zvýšení provozního zisku o 34 procent. Na burze se obchoduje jen se zlomkem akcií firmy. Polovinu akcií dlouhodobě kontrolují dědicové zakladatele podniku Horsta Sartoriuse, 34 procent akcií drží americká společnost Bio-Rad Laboratories.

Autor: bru

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah