Projekt Starlink by mohl zamířit na burzu. Po Tesle by to byla další ostře sledovaná Muskova akcie | E15.cz

Projekt Starlink by mohl zamířit na burzu. Po Tesle by to byla další ostře sledovaná Muskova akcie

sou, sou

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Investoři se možná brzy dočkají další akcie, která bude odporovat zavedeným burzovním pořádkům. Prvotní úpis, takzvané IPO, zvažuje internetový projekt Starlink. Ten dosud spadá pod vesmírnou společnost SpaceX Elona Muska.

Nyní je SpaceX ryze soukromá společnost, její část Starlink by ale v budoucnu mohla být veřejně obchodovatelná. „Starlink je přesně ten typ podnikání, s kterým je možné vstoupit na burzu," řekla Gwynne Shotwellová, prezidentka SpaceX s tím, že se tak s největší pravděpodobností v budoucnu i stane. Kvůli úpisu akcií by se projekt podle ní musel vyčlenit ze své mateřské skupiny SpaceX, napsala agentura Bloomberg.

Na úspěch technologické firmy, která chce pomocí satelitů zpřístupnit internet pro celém světě, by si tak mohli vsadit i menší investoři. Ambiciózní projekt je přitom stále teprve na začátku. Cílem Starlinku je vynést na oběžnou dráhu téměř 12 tisíc družic. Byť jich kolem Země zatím krouží jen 240, Starlink věří, že nabízet internet začne ještě letos v létě.

Veřejně obchodovatelná by mohla být v budoucnu i samotná SpaceX, Musk ve svých dřívějších prohlášeních ale uvedl, že se tak určitě nestane dříve, než se firmě podaří dostat první lidi na Mars. Nyní je vesmírná společnost jednou z nejhodnotnějších soukromých firem ve Spojených státech, její valuace podle agentury Bloomberg dosahuje 33 miliard dolarů, což je v přepočtu přes 750 miliard korun.

Automobilka Tesla, další firma vizionáře Muska, je na burze už od roku 2010. Jednu z největších cenových turbulencí přesto zažila až tento týden, a to když zveřejnila výsledky za čtvrté čtvrtletí loňského roku. Akcie Tesly následně začaly růst o desítky procent a horečka vyvrcholila v úterý, kdy hodnota jednoho kusu cenného papíru překročila hranici 960 dolarů. Ještě začátkem loňského června se akcie výrobce elektromobilů prodávaly za necelých 180 dolarů.

Autor: sou, sou

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah