Elon Musk se přiblížil výplatě obřích bonusů díky Tesle | E15.cz
KoronaHelpdesk E15

Jak vydělat v těžkých časech

Musk se přiblížil výplatě obřích bonusů. Můžou z něj udělat nejbohatšího muže světa

Jan Vávra

Jan Vávra

Tržní hodnota společnosti Tesla se dostala na trajektorii, která může v blízké době vynést jejímu šéfovi Elonu Muskovi stamiliony dolarů a výhledově jej dostat až na pozici nejbohatšího muže planety.

Hodnota firmy ve středu poprvé dosáhla stovky miliard dolarů. Pokud se průměrná valuace Tesly udrží na této částce i za půl roku, získá Musk nárok na odkup 1,69 milionu akcií firmy za 350 dolarů za kus.

Jejich současná cena je však o zhruba 200 dolarů výše, rozdíl by tak mohl vizionáři vynést přes 370 milionů dolarů (8,4 miliardy korun) před zdaněním. K tomu ale nestačí jen to, aby Tesla vykazovala průměrnou tržní hodnotu přes 100 miliard dolarů v šestiměsíčním srovnání. Nad stomiliardovou hladinou se musí aktuální hodnota firmy držet aspoň třicet dní v kuse.

Nedržte hotovost, ale bitcoinu se vyhněte, vzkázal z Davosu miliardář Dalio

Vyplývá to z podmínek předloňské dohody Muska s akcionáři. Podle ní by měl podnikatel v případě pokračujícího zhodnocení jím vedené firmy nárok na další výhodné odkupy podílů v automobilce Tesla.

Celkem může jít až o 12 výhodných opcí při dosahování jednotlivých met tržního zhodnocení společnosti. Výplata poslední části bonusu je podmíněna dosažením hodnoty 650 miliard dolarů do roku 2028.

Žebříček nejbohatších lidí planety: dominuje Západ, do první dvacítky se dostal jediný Číňan

Ekonomická redakce televize CNN již dříve spočítala, že splněním vytyčených cílů Tesly by si sám Musk – v kombinaci se zhodnocením jeho stávajícího podílu – přišel na 176 miliard dolarů.

Tyto propočty ovšem nezahrnují Muskovo vlastnictví akcií společnosti SpaceX, výše jeho majetku by tak mohla být ještě výraznější. Pro srovnání: žádný z největších boháčů současnosti nenastřádal větší jmění než 120 miliard dolarů.

Žebříček nejbohatších Čechů: do popředí se tlačí podnikatelé v IT

Hodnota Muskova majetku momentálně dosahuje zhruba 30 miliard dolarů. Podíly v Tesle z ní tvoří zhruba polovinu, podle řady analytiků jsou ale výrazně nadhodnocené.

„Nedoporučoval bych lidem kupovat akcie firmy s tržní hodnotou přesahující dvacetinásobek generovaného zisku před započtením úroků, daní a odpisů,“ vysvětlil nedávno analytik společnosti JMP Securities Joe Osha.

Musk, Bezos, Jobs a další. Příběhy vizionářů najdete v magazínu E15 Premium, objednávejte zde. Doprava zdarma >>>

Radary Věra stály Česko třikrát tolik co NATO
Vizionáři jsou otevřeni podivnostem, říká Ivan M. Havel

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!