Propouštění z OKD by mělo být postupné, píše krajská tripartita vládě | E15.cz

Propouštění z OKD by mělo být postupné, píše krajská tripartita vládě

Důl Paskov, ilustrační foto
Důl Paskov, ilustrační foto
• 
ZDROJ: CTK

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Moravskoslezská krajská tripartita žádá vládu, aby zajistila pokračování těžby v dolech společnosti OKD tak, aby propouštění zaměstnanců bylo pozvolné a řízené. Chce rovněž, aby vláda okamžitě připravila a zajistila opatření na pomoc firmám, které jsou dodavateli OKD.

OKD na sebe podala insolvenční návrh, soud o něm zatím nerozhodl. O situaci dnes bude v Ostravě jednat Sobotka a ministři práce Michaela Marksová a průmyslu Jan Mládek (oba ČSSD).

„Problematika insolvence OKD se netýká jen společnosti OKD, ale v daleko větší míře dodavatelů a firem které jsou s OKD spojeny. Jsou to ve velké míře subjekty, které nemohou z bezpečnostních důvodů přestat dodávat své zboží nebo služby,“ řekl moravskoslezský hejtman Miroslav Novák (ČSSD). Jde například o energie nebo kontrolní systémy. Podle hejtmana tyto firmy s velkou pravděpodobností nebudou mít uspokojeny své pohledávky a hrozí jim řetězový krach.

Tripartita žádá, aby vláda přijala opatření, která tomuto krachu zamezí. „Požadujeme plynulý provoz, proplácení faktur dodavatelům OKD, dodavatelům služeb, bez kterých to nelze realizovat, a z toho vyplývají naše návrhy, které říkají, že ideálním řešením pro nás je pokračování těžby a postupný útlum,“ řekl Novák.

Osvobození od DPH

Mezi opatřeními pro dodavatelské firmy by mělo být osvobození od zaplacení DPH z neuhrazených faktur, úleva na odvodech z mezd zaměstnanců na sociální a zdravotní pojištění nebo zařazení zaměstnanců firem do programu rekvalifikací se stejnou podporou jako pro zaměstnance OKD.

Stát by podle Nováka nyní měl aktivně vstoupit do majetkových struktur OKD. „Jedná se pouze o provozní financování, a to ať už přímo s pomocí státu, nebo vytvoření takové platformy, která by formou tollingu (vnějšího financování) byla schopna zajistit provoz a těžbu,“ řekl hejtman.

Podle chystaných opatření ministerstva průmyslu a práce by se o zachování chodu společnosti mohl případně postarat úvěr. Peníze by kryly především mzdy zaměstnanců. Podle záměru by úvěrovou smlouvu uzavřel státní podnik Diamo s insolvenčním správce. Ministerstvo financí s návrhem nesouhlasí. Podle něj by si mělo v insolvenci s reorganizací poradit vedení OKD s insolvenčním správcem a do společnosti jistě vstoupí nový investor.

Zapojení Diama by mělo pomoci také propuštěným zaměstnancům OKD. Státní podnik by pro ně mohl podle návrhu ministerstva průmyslu vytvořit až 250 míst, a to hlavně pro lidi vyššího věku a s nejnižším vzděláním. Horníci by se v rámci Diama podíleli na odstraňování následků bývalé hornické činnosti a revitalizaci území s odhadovanými náklady 2,59 miliardy korun. Peníze by šly z vládou garantovaných 20 miliard na projekty revitalizace v Moravskoslezském kraji.

OKD má asi 9800 kmenových pracovníků, 2500 dodavatelských a 200 agenturních. Uzavření společnosti by mělo dopad i na lidi v navazujících profesích. Diamo se zabývá těžbou uranu pro jadernou energetiku a pracuje na útlumu uranového, rudného a části uhelného hornictví v České republice.

Existenční problémy

OKD má existenční problémy kvůli klesajícím cenám uhlí, podle analytiků ale i kvůli vysokému zadlužení. Těžba je pro firmu ztrátová i při úsporných opatřeních. V insolvenčním návrhu firma uvedla, že má více než 650 věřitelů, kterým dluží přes 17 miliard korun. I s dodavatelskými firmami v OKD pracuje přes 12 tisíc lidí, ztráta zaměstnání ale hrozí i dalším tisícům pracovníků v navazujících profesích.

Majitelem OKD je společnost New World Resources (NWR), kterou od února vlastní skupina Ad Hoc Group (AHG).

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah