Ropa začala zlevňovat. Analytik: Projevuje se napětí mezi Čínou a USA | E15.cz

Ropa začala zlevňovat. Analytik: Projevuje se napětí mezi Čínou a USA

Ropná plošina
Ropná plošina
• 
ZDROJ: wikimedia commons (public domain)

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Ceny ropy se navzdory počátečnímu růstu výrazně snižují. Za jejich poklesem stojí zpráva o růstu těžby suroviny v Rusku a obavy ohledně obchodního sporu mezi Spojenými státy a Čínou, napsala agentura Reuters.

Krátce před 19:00 SEČ vykazovala cena severomořské ropy Brent pokles o zhruba dvě procenta a pohybovala se těsně pod 68 dolary za barel. Americká lehká ropa West Texas Intermediate (WTI) ve stejnou dobu ztrácela 2,6 procenta na 63,25 dolaru za barel.

"Stoupající obchodní napětí mezi Čínou a USA bude mít pravděpodobně dopad na světové trhy a naruší optimismus na ropných trzích," uvedl analytik Wang Siao ze společnosti Guotai Junan Futures.

Čína s platností od pondělí zavádí cla ve výši až 25 procent na 128 výrobků ze Spojených států, reaguje tak na uvalení cel na dovoz oceli a hliníku do USA. Čínská cla se týkají mimo jiné amerického mraženého vepřového, vína, některého ovoce a ořechů.

Údaje ruského ministerstva energetiky ukázaly, že těžba ropy v Rusku se v březnu zvýšila na téměř roční maximum 10,97 milionu barelů denně z únorových 10,95 milionu barelů denně. Nacházela se tak mírně nad limitem sjednaným v rámci mezinárodní dohody o omezení dodávek suroviny na trh.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah