Ruské akcie kvůli Jukosu padají. Oslabuje i rubl | E15.cz

Ruské akcie kvůli Jukosu padají. Oslabuje i rubl

Moskva, Rusko, Rudé náměstí
Moskva, Rusko, Rudé náměstí
• 
ZDROJ: Vincente Villamon, Flickr, CC BY 2.0

ČTK, bru

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Ruské akcie a rubl dnes prohloubily ztráty, když Rusko oznámilo, že se odvolává proti verdiktu o odškodném přes 50 miliard dolarů pro akcionáře někdejšího ropného podniku Jukos. Podle ministerstva financí je verdikt mezinárodního arbitrážního soudu v nizozemském Haagu politicky motivovaný a nesprávný.

Dolarový index ruských akcií RTS v závěru obchodování klesl o 3,1 procenta na 1207 bodů. Index moskevské burzy MICEX ztratil 1,9 procenta na 1363 bodů. Ruský rubl vůči americkému dolaru prohloubil ztráty a k večeru oslaboval o 1,2 procenta na 35,55 rublu. K euru ruská měna oslabila o 1,2 procenta na 47,74 rublu. Akcie největší ruské banky Sberbank v závěru odepsaly 3,1 procenta.

Analytici společnosti Veles Capital v Moskvě poznamenali, že obchodníci a investoři kupují akcie toho bankovního domu, když chtějí vsadit na zlepšení situace v Rusku. „Teď naneštěstí vidíme opak. Pokles akcií Sberbank může být ukazatel fundamentálního přehodnocení negativních vyhlídek ruské ekonomiky,“ uvedl podle Reuters analytik Ajrat Chalikov.

Úředníci podřízení prezidentu Vladimiru Putinovi z manipulovali podle soudu v Haagu právní systém s cílem nechat zbankrotovat Jukos. Moskva, která má akcionářům vyplatit odškodné přes 50 miliard dolarů (přes bilion korun) za vyvlastnění jejich majetku, uvedla, že se proti verdiktu odvolá.

Akciový index Micex
tradingeconomics.com

Další tlak na ruská aktiva podle analytiků vyvíjí i možnost nových sankcí proti Moskvě kvůli krizi na Ukrajině. Rozhodnutí by mohlo přijít již v úterý. O jejich zavedení dnes jednal americký prezident Barack Obama s nejvyššími představiteli Německa, Francie, Británie a Itálie.

„Navzdory opakovaným výzvám adresovaným prezidentu Vladimiru Putinovi Rusko nevyvinulo na separatisty tlak dostatečný k tomu, aby zasedli k jednacímu stolu. Rusko oproti očekávání ani nepřijalo konkrétní kroky k zajištění kontroly hranice s Ukrajinou,“ uvedl úřad francouzského prezidenta.

Autor: ČTK, bru

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah