Ruské akcie klesají. Západ se obává, že napadne Ukrajinu | e15.cz

Ruské akcie výrazně klesají. Napětí mezi Západem a Ruskem graduje

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
0

Ruské akcie od pondělního rána výrazně klesají, jejich hlavní index dopoledne odepisoval více než šest procent. Výrazně dolů zamířil i ruský rubl, který je k dolaru na nejnižších hodnotách od podzimu 2020. Podle analytiků je za tímto propadem citelné zhoršení vztahů mezi Ruskem a Západem. Ten se obává, že Rusko se chystá napadnout Ukrajinu, přestože Moskva opakovaně odmítá, že by něco takového plánovala.

Krátce před 11:00  se dolar prodával za 78,20 rublu, a vykazoval tak růst o 0,9 procenta. Naposledy byl tak vysoko v říjnu 2020. Ještě loni na podzim stačilo na nákup jednoho dolaru kolem 70 rublů. Euro se ve stejnou dobu prodávalo za 88,55 rublu a vykazovalo růst o 0,6 procenta. Pohybuje se tak blízko maxima z loňského jara.

Zvýšená kolísavost je u cen ruských aktiv patrná už několik týdnů, v posledních dnech ale napětí mezi Ruskem a Západem vygradovalo. Spojené státy v neděli oznámily, že nařizují rodinám diplomatů, aby opustily Ukrajinu.

Velmi výrazně začaly oslabovat akcie - po ranním poklesu o tři procenta ztráty brzy zdvojnásobily a před polednem se index RTS, denominovaný v dolarech, pohyboval kolem 1309 bodů. Proti předchozímu dni tak vykazoval propad o více než 6,5 procenta a byl nejníže od podzimu 2020. Na konci loňského října byl na rekordních zhruba 1919 bodech. Index MOEX, který je denominovaný v rublech, pak ztrácel 4,6 procenta na 3280 bodů.

"V případě místního trhu je potřeba očekávat pokračující odklon od rizikových aktiv. Napětí doutná a moc příležitostí zachovat si tvář není ani na jedné straně. O budoucích událostech se dá jen debatovat, teď zavládne nejistota," uvedli v poznámce klientům analytici společnosti BCS Global Markets.

Video se připravuje ...
Jak bude vypadat investiční rok 2022?

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah