Růst poptávky po ropě může příští rok výrazně zpomalit | E15.cz

Růst poptávky po ropě může příští rok výrazně zpomalit

Růst poptávky po ropě může příští rok výrazně zpomalit
ropa
• 

ČTK

Růst světové poptávky po ropě se může příští rok při výraznějším útlumu ekonomiky zpomalit až na téměř třetinu aktuálně předpokládaného tempa. Předpověděla to dnes Mezinárodní agentura pro energii (IEA). V pravidelné měsíční prognóze na letošní a příští rok však energetický poradce 28 vyspělých zemí včetně České republiky učinil zatím jen menší změny.

IEA s ohledem na nynější nepříznivé signály ekonomického vývoje začala zvažovat alternativní scénář, kdy by globální ekonomika v příštím roce zpomalila růst na tři procenta ve srovnání s tempem 4,5 procenta, které ve své poslední prognóze odhadl Mezinárodní měnový fond. V takovém případě by se růst globální poptávky po ropě v roce 2012 zpomalil na pouhých 600 tisíc barelů denně, což by bylo nejméně za řadu let.

IEA zatím pro příští rok odhaduje růst poptávky na 1,61 milionu barelů za den a v dnešní prognóze jej zvýšila o 70 tisíc barelů. Předpokládá, že kvůli výpadku tamních jaderných elektráren v důsledku březnového zemětřesení se zvýší poptávka Japonska.

Pro letošní rok IEA odhaduje růst poptávky o 1,2 milionu barelů denně. Dnes jej agentura kvůli vysokým cenám ropy a zpomalování hospodářského růstu snížila o 60 tisíc barelů.

IEA odhadla, že těžba v rámci ropného kartelu OPEC v červenci mírně stoupla na 30,05 milionu barelů denně a je už blízko úrovni před libyjskou krizí. Objem volných těžebních kapacit této organizace se však scvrkl na 3,3 milionu barelů denně, což je podle IEA vzhledem k nynějším rizikům na straně nabídky povážlivě málo.

Autor: ČTK
 

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!