Růst poptávky po ropě může příští rok výrazně zpomalit | E15.cz

Růst poptávky po ropě může příští rok výrazně zpomalit

ropa
ropa
• 

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Růst světové poptávky po ropě se může příští rok při výraznějším útlumu ekonomiky zpomalit až na téměř třetinu aktuálně předpokládaného tempa. Předpověděla to dnes Mezinárodní agentura pro energii (IEA). V pravidelné měsíční prognóze na letošní a příští rok však energetický poradce 28 vyspělých zemí včetně České republiky učinil zatím jen menší změny.

IEA s ohledem na nynější nepříznivé signály ekonomického vývoje začala zvažovat alternativní scénář, kdy by globální ekonomika v příštím roce zpomalila růst na tři procenta ve srovnání s tempem 4,5 procenta, které ve své poslední prognóze odhadl Mezinárodní měnový fond. V takovém případě by se růst globální poptávky po ropě v roce 2012 zpomalil na pouhých 600 tisíc barelů denně, což by bylo nejméně za řadu let.

IEA zatím pro příští rok odhaduje růst poptávky na 1,61 milionu barelů za den a v dnešní prognóze jej zvýšila o 70 tisíc barelů. Předpokládá, že kvůli výpadku tamních jaderných elektráren v důsledku březnového zemětřesení se zvýší poptávka Japonska.

Pro letošní rok IEA odhaduje růst poptávky o 1,2 milionu barelů denně. Dnes jej agentura kvůli vysokým cenám ropy a zpomalování hospodářského růstu snížila o 60 tisíc barelů.

IEA odhadla, že těžba v rámci ropného kartelu OPEC v červenci mírně stoupla na 30,05 milionu barelů denně a je už blízko úrovni před libyjskou krizí. Objem volných těžebních kapacit této organizace se však scvrkl na 3,3 milionu barelů denně, což je podle IEA vzhledem k nynějším rizikům na straně nabídky povážlivě málo.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.