S růstem ceny zlata snílci opět sahají po krumpáčích a pánvích | E15.cz

S růstem ceny zlata snílci opět sahají po krumpáčích a pánvích

Zlato
Zlato
• 

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
S růstem ceny zlata na nové rekordy míří do texaských kopců s krumpáči a pánvemi nová generace hledačů pokladů. Jdou tak ve stopách amerických snílků, kteří se před lety upnuli k naději, že objeví svoji zlatou žílu.

„Jak se zvyšují ceny, objevuje se stále více lidí,“ říká Tom Pickens, člen skupiny hledačů zlata u řeky Llano ve středním Texasu. Moderní zlatokopové nemají šedivé vousy a klobouky, jako hledači pokladů v Kalifornii, Dakotě a na Aljašce v 19. století. Stále však při hledání zlata používají rýžovací pánve a vodní žlaby.

V Texasu se zlatokopové v současnosti zaměřují na geografickou oblast Llano Uplift severozápadně od Austinu. Žulový útvar, kde zlato a stříbro těžili již Indiáni, sloužil za základ legendy o ztracených dolech San Saba. Příběhy o městech celých ze zlata a stříbra lákaly do texaské vrchoviny různé dobrodruhy, od španělského dobyvatele Alama po obránce a vynálezce nože Jima Bowieho.

Sny Pickense a jeho kamarádů nesměřují tak vysoko. Pokud podle něj je v této oblasti zlato, bude pravděpodobně jen ve formě zlatého prachu nebo nejvýše oblázků velikosti hrášku. Z lopaty písku z řeky Llano je možné získat jemný malý plátek zlata, je však velmi těžké najít velmi kvalitní plátek. „Jsou chvíle, kdy se podívám dolů a vidím v pánvi pět nebo šest plátků zlata. Jenže když pro zaplnění lahvičky potřebujete 40 tisíc těchto plátků, musíte hledat týdny a týdny,“ řekl Pickens.

Pickens připouští, že pro 125 lidí, kteří pravidelně hledají zlato ve středním Texasu, je to způsob, jak se dostat ven a získat nějaké zkušenosti v přírodě. Pokud by se objevila nějaká nová verze Jamesa Marshalla, který objevil velkou zlatou žílu v roce 1848 a spustil kalifornskou zlatou horečku, pravděpodobně by se o tom nedozvěděl. „Hledači jsou většinou zdrženliví. Pokud najdou zlato, nechají si to pro sebe,“ dodává.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.