Širší index amerických akcií překonal rekord z loňského května | E15.cz

Širší index amerických akcií překonal rekord z loňského května

Burza v New Yorku
Burza v New Yorku
• 
ZDROJ: MarshalIN20 via Wikimedia Commons (CC BY-SA 3.0)

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Americké akciové trhy včera dál posílily a jejich širší index překonal dosavadní rekordní hodnotu z loňského května. Wall Street navázala na silný páteční vzestup, jímž trh reagoval na příznivé údaje z domácího trhu práce.

Index S&P 500 v závěru zpevnil o 0,34 procenta na nový rekordní závěr 2137,15 bodu. Během dne překonal i průběžné rekordní maximum 2141,11 bodu. Dow Jonesův index akcií třiceti předních amerických podniků stoupl o 0,44 procenta na 18 226,93 bodu a dosáhl maxima za 13 měsíců. Technologický trh Nasdaq uzavřel na 4988,64 bodu se ziskem 0,64 procenta.

Američtí zaměstnavatelé vytvořili v červnu asi 287 tisíc pracovních míst, nejvíce za posledních osm měsíců. Trh práce tím prudce oživil z těžkého květnového útlumu.

Graphical visualization of market data.

„Je tu sice brexit a globální stagnace, mezitím ale dostáváme opravdu dobré ekonomické údaje, což tlačí trh na nová maxima,“ řekl agentuře Reuters Jim Paulsen z firmy Wells Capital Management. Britské hlasování o odchodu z Evropské unie vedlo před dvěma týdny k dočasnému výprodeji na světových akciových trzích, hlavní burzovní indexy však už vesměs tyto ztráty smazaly.

Trh se nyní zaměřuje na firemní výsledky za druhé čtvrtletí. Analytici podle údajů firmy Thomson Reuters očekávají v průměru pokles zisků firem z indexu S&P 500 o 4,8 procenta. V prvním kvartále tyto zisky klesly o pět procent.

Na devizovém trhu včera dolar prudce zpevnil vůči japonskému jenu, který po drtivém vítězství japonské vládní koalice ve volbách do horní komory parlamentu oslabují vyhlídky na nové kolo opatření na podporu ekonomiky. Britská libra vystoupila nad 1,30 amerického dolaru díky zprávě, že novou britskou premiérkou se stane dosavadní ministryně vnitra Theresa Mayová.

Dolar vůči jenu zpevnil v závěru o 2,2 procenta na desetidenní maximum 102,87 JPY. Pro dolar to byl vůči jenu nejsilnější jednodenní nárůst od října 2014. Po britském referendu o Evropské unii před více než dvěma týdny klesl dolar až na 99 jenů.

Proti euru dolar zůstal bez větší změny kolem 1,1060 dolaru. Dolarový index, který vyjadřuje hodnotu dolaru vůči koši šesti hlavních světových měn, se vyhoupl až na čtyřměsíční maximum 96,793 bodu. Britská libra skončila se ziskem 0,35 procenta na 1,3002 dolaru.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah