Západ nakoupil podíly v moskevské burze, vliv posílil i Kreml | E15.cz

Západ nakoupil podíly v moskevské burze, vliv posílil i Kreml

Moskva, Rusko
Moskva, Rusko
• 
ZDROJ: esoloviev, Flickr, CC BY 2.0

Jaroslav Bukovský

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
V situaci sílícího tlaku na Rusko se Moskva paradoxně více otvírá Západu. V zahraničních rukách tak počátkem července skončil balík akcií moskevské burzy za bezmála 300 milionů dolarů, což odpovídá šestiprocentnímu podílu na největším ruském parketu. Mezi kupci figurovali hráči z arabského světa, ale i z Británie, Ameriky a Německa. Na ruské půdě nebudou mít jednoduchý život. Svůj vliv na domácí trh totiž posiluje i Kreml.

Akcie moskevské burzy zamířily do světa z majetku ruské centrální banky. Ta prodala svůj dvanáctiprocentní balík akcií. O papíry se rovným dílem podělili zahraniční investoři a Ruský státní investiční fond (RDIF), operující s přibližně deseti miliardami dolarů volných peněz Putinovy vlády. Fondu, který obchod zrežíroval, připadl v podmínkách množících se sankcí nelehký úkol. Dostat zpět do Ruska alespoň část zahraničního kapitálu, který horkou půdu v Moskvě letos narychlo opustil.

„Investice do moskevské burzy představují výjimku potvrzující letošní pravidlo vyhnout se Rusku velkým obloukem. Zejména západní banky vůbec netuší, co si mohou v zemi dovolit a jaká omezení jejich byznysu se mohou objevit,“ uvádí profesor Philip Hanson z centra východoevropských studií na birminghamské univerzitě. Celá čtvrtina investice do moskevské burzy se přitom rekrutovala z řad evropského a amerického kapitálu.

Během prvního kvartálu vydělal ruský parket bezmála sto milionů dolarů, přičemž zisky oproti loňsku narostly o čtvrtinu. Burzovní byznys brzdí fakt, že domácí firmy ruské burze nevěří a pro kapitál raději utíkají na renomované burzy na Západě. V letech 2010 až 2013 totiž domácí burzy k primární emisi akcií (IPO) využila jen pětina ruských firem, naprostá většina skončila k nevoli Kremlu v Londýně.

Ruská centrální banka drží v burze ještě zhruba patnáctiprocentní podíl, který hodlá rozprodat do roku 2016. Burzovní byznys brzdí fakt, že domácí firmy ruské burze nevěří a pro kapitál utíkají na renomované burzy na Západě

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.