Zbytečný rozruch? Koruna prý pod 27 korun za euro nespadla | E15.cz

Zbytečný rozruch? Koruna prý pod 27 korun za euro nespadla

Ilustrační foto
Ilustrační foto
• 
ZDROJ: novak tomas/euro

ČTK, pav

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Česká měna se dopoledne k euru propadla na 26,99 korun za euro a pokořila tak hranici bráněnou Českou národní bankou (ČNB). Vyplývá to z dat serveru Patria.cz. Analytici a obchodníci prolomení hranice ale odmítli. Domnívají se, že buď se stala chyba, nebo se takový obchod uskutečnil mimo trh, což není pro ČNB relevantní. ČNB dnes ale zároveň přiznala, že proti posílení koruny intervenovala v pátek, a to poprvé od listopadu 2013.

Centrální banka dlouhodobě tvrdí, že posílení kurzu pod 27 korun za euro bude bránit. Prolomení této hranice prý ale dnes nezaznamenala, a proto ani na trhu nijak neitervenovala.

„Za ceny pod hranicí 27 CZK/EUR se dosud (tj. ani v pátek, ani dnes) neuskutečnily na mezibankovním devizovém trhu žádné transakce,“ uvedla ČNB s tím, že konkrétní postupy obchodování a ani konkrétní obchody nezveřejňuje.

ČNB intervenovala v pátek

Pozděj pak ale ČNB přiznala, že poprvé od listopadu 2013 intervenovala, ale již v pátek. Prodávala prý korunu a kupovala eura, aby zabránila posilování měny, uvedl server ihned.cz s odvoláním na mluvčí ČNB.

„Ve srovnání s listopadem 2013 šlo o zanedbatelnou intervenci. Koruna nijak významně neoslabila,“ řekla k pátečnímu zásahu ČNB analytička Markéta Šichtařová z Next Finance. Podle ní je zřejmé, že centrální bance nejde o oslabení měny k euru. „Namísto toho jí jde o to, aby zvýšila svou důvěryhodnost. Když jednou řekla, že ve stávajícím intervenčním režimu hranice 27 korun za euro nepadne, pak prostě nesmí padnout“ dodala.

Kurz pod 27 korun? Chyba, případně obchod mimo trh

Dnešní propad pod hranici 27 korun za euro tak byl podle analytiků nejspíše jen chybou, nebo drobným výkyvem mimo hlavní thy. „Je možné, že se někde na mezibankovní platformě kurz pod 27 objeví - to je pak ale s největší pravděpodobností buď chyba, případně někdo může podobný obchod udělat mimo trh. To ale pro trh jako takový a ČNB není relevantní,“ uvedl analytik Komerční banky Marek Dřímal. Dnešní nejnižší úroveň kurzu podle něj byla 27,037 korun za euro.

Obchodování s korunou není v současnosti příliš aktivní, a proto podle specialisty Patria Forex Martina Novotného je poměrně snadné krátkodobě vychýlit kurz koruny. „K tomu pravděpodobně došlo i dnes, avšak ne všechny obchodní systémy stihly tento výkyv zaznamenat, a tak za cenu pod 27 Kč/EUR se zřejmě žádný obchod nestačil realizovat,“ uvedl.

Rovněž hlavní ekonom ING Jakub Seidler upozornil, že se do výpočtu mohl dostat údaj, u kterého se nakonec neuskutečnil žádný obchod. To se podle něj již stalo 6. července, kdy se v médiích objevila zpráva, že koruna šla pod 27 korun za euro. „Což ale nebyla pravda a bylo to způsobeno nepřesným výpočtem kompozitního kurzu Bloomberg v době, kdy byla na trhu velmi nízká aktivita,“ uvedl Seidler.

Koruna atakuje hranici 27 korun delší dobu

Česká měna se těsně u hranice 27 korun za euro pohybuje několik dní, v pátek uzavírala na hodnotě 27,04 korun za euro. Analytici tehdy uvedli, že koruna už zřejmě dále posilovat nebude.

ČNB zahájila intervence v roce 2013 kvůli obavě z deflace, tedy snížení cenové hladiny, která by oslabila hospodářství. Centrální banka tehdy během několika dní nakoupila devizy v hodnotě zhruba 200 miliard korun. Koruna kvůli intervencím tehdy mezi 6. a 7. listopadem skokově oslabila ze zhruba 25,79 na 26,98 korun a v dalších dnech nad 27 korun za euro.

V následujících měsících kurz nad 27 korunami za euro držel trh. Na začátku letošního roku koruna krátkodobě oslabila nad 28 korun za euro. Od června ale kurz vytrvale klesal. Letos v červnu bankovní rada zopakovala, že bude v intervencích pokračovat a bránit posílení koruny pod 27 korun k euru.

Autor: ČTK, pav

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah