Delta Air Lines pošle tisíce letušek na neplacenou dovolenou | E15.cz

Aerolinky Delta pošlou tisíce letušek na neplacenou dovolenou, piloti vzali zavděk minimální mzdou

ČTK, vku

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Americká letecká společnost Delta Air Lines zřejmě pošle na čtyři až 12 měsíců na neplacenou dovolenou 3000 z celkových 20 tisíc letušek a stevardů. Chce se tak vyhnout nucenému propouštění. S odvoláním na interní zprávu aerolinek to napsal server CNBC. Společnost kvůli pandemii nemoci COVID-19, která paralyzovala letecké cestování, zažívají nejhorší krizi v historii odvětví.

Koronavirová krize dosud o práci připravila desítky tisíc lidí v letecké dopravě. Aerolinky varují, že zotavení odvětví bude trvat roky - například podle Lufthansy se sektor na úroveň před krizí dostane nejdříve v roce 2024.

Za druhé čtvrtletí vykázala Delta kvůli dopadům koronaviru čistou ztrátu 5,72 miliardy dolarů (127,7 miliardy korun), zatímco před rokem vytvořila čistý zisk 1,44 miliardy dolarů. Počet přepravených cestujících jí klesl o 93 procent, provozní tržby o 88 procent na 1,47 miliardy dolarů.

O variantě nucené dovolené pro 3000 letušek a stevardů jako první informoval server CNBC. Informaci posléze potvrdil i obeznámený zdroj agentury Reuters. Delta se k věci zatím oficiálně nevyjádřila.

Minulý měsíc letecká společnost oznámila pilotům, že pokud přistoupí na garantovanou minimální mzdu, nebude muset z jejich řad propouštět.

Delta měla minulý rok 91 tisíc zaměstnanců. Vlivem koronavirové krize z ní po dohodě s odstupným odešlo přes 17 tisíc lidí, mezi nimi i více než 1700 z 9000 pilotů.

Autor: ČTK, vku

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah