Antimonopolní úřad zrušil soutěž na auditora nového mýtného systému | E15.cz

Antimonopolní úřad zrušil soutěž na auditora nového mýtného systému

ČTK

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) zrušil tendr na auditora nového mýtného systému, podle úřadu totiž mohly podmínky soutěže vytvářet konkurenční výhodu pro jednoho z uchazečů. Vyplývá to z rozhodnutí antimonopolního úřadu. Proti rozhodnutí je možné podat rozklad. Podle Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) by spuštění nového mýta nemělo být ohroženo.

Soutěž na kontrolora mýtného systému trvala do poloviny letošního května. Nezávislý auditor by měl vykonávat expertní kontrolu dat o provozu vozidel v mýtném systému. Podle výsledků měření následně stanoví účinnost mýta. 

Antimonopolní úřad ovšem nyní soutěž zrušil. V rozhodnutí uvedl, že zadavatel, kterým bylo Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD), nenastavil podmínky týkající se kvality a zkušeností osob podílejících se na zakázce tak, aby určitým dodavatelům nezaručovaly konkurenční výhodu. Tím tak podle něj byly stanovené podmínky tendru v rozporu se zákonem. 

Podle deníku Zdopravy.cz se do soutěže přihlásily společnosti CGI a Kapsch, přičemž nabídka CGI ve výši 215 milionů korun měla být o 85 milionů korun nižší, než nabídla konkurence. Kapsch, který je současným provozovatelem mýta, ovšem následně podal proti tendru námitku k ÚOHS. 

Ten podle rakouské firmy její podezření ve čtvrtek potvrdil. "Udivuje nás, že i v době, kdy jsou veřejné soutěže pod bedlivým dohledem médií i policejních orgánů, si složky státu stále dovolí postupovat takto účelově a v rozporu se zákonem o veřejných zakázkách,“ řekl k tomu mluvčí Kapsche David Šimoník. 

ŘSD podle mluvčího Jana Rýdla situaci nyní analyzuje, o dalších krocích rozhodne až poté. Ředitelství je však podle mluvčího přesvědčeno, že podmínky tendru byly v pořádku. Rýdl zdůraznil, že i přes čtvrteční rozhodnutí ÚOHS není nijak ohroženo spuštění nového mýtného systému. Nový auditor totiž může být v určitých případech vybrán až po uvedení nového mýta do provozu. 

Nový mýtný systém bude od prosince letošního roku provozovat konsorcium CzechToll/SkyToll, které uspělo v mýtném tendru s nabídkou 10,75 miliardy korun za desetiletý provoz. Samotný mýtný tendr nyní řeší Krajský soud v Brně. Podle jeho květnového rozhodnutí musí Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) znovu prošetřit námitky firmy Kapsch v mýtném tendru. Soud nyní řeší také druhou žalobu Kapsche, ve které firma žádá pozastavení platnosti mýtné smlouvy.

Autor: ČTK
 

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!