Australské aerolinky Qantas mají díky úsporám rekordní zisk | E15.cz

Australské aerolinky Qantas mají díky úsporám rekordní zisk

Australské aerolinky Qantas mají díky úsporám rekordní zisk
Airbus A380 aerolinek Qantas
• 
ZDROJ: Prayitno, Flickr.com (CC BY 2.0)

ČTK

Australská letecká společnost Qantas Airways má za uplynulý fiskální rok rekordní zisk, k němuž jí pomohla zejména úsporná opatření v předchozích letech. Firma tak poprvé od roku 2009 vyplatí dividendy. Zisk před zdaněním se za rok do konce června téměř zdvojnásobil na 1,42 miliardy australských dolarů (25,9 miliardy korun) ze 789 milionů dolarů před rokem, uvedl dnes podnik.

Qantas před dvěma lety vykázal rekordní ztrátu 2,8 miliardy australských dolarů. Aerolinky následně přistoupily k masivní restrukturalizaci a úsporám, jejichž součástí bylo propouštění a omezení kapacit. Hospodaření aerolinek vedle úspor podpořil i pokles cen pohonných hmot.

Jediná evropská aerolinka s hydroplány může kvůli bezpečnosti brzy dolétat

Společnost vyplatí dividendu sedm centů na akcii. Každý ze zhruba 25 tisíc zaměstnanců také obdrží mimořádnou odměnu tři tisíce australských dolarů (54 800 korun).

Navzdory rekordním výsledkům ale zisk zaostal za odhady analytiků. Ti jej v anketě agentury Reuters v průměru odhadovali na 1,6 miliardy australských dolarů. Tržby se zvýšily o tři procenta, náklady na pohonné hmoty naopak o 17 procent klesly.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!